تأسیس دانشکده فنی شهید مهاجر اصفهان

تأسیس دانشکده فنی شهید مهاجر – محمد کاظم باقریه
در آذر ۱۴۰۰ ، جناب آقای محمد کاظم باقریه در مرکز تحقیقات معلمان حضور یافتند. پس از ذکر فعالیت های خود به مدت سی و چها سال در واحد آموزش فنی مهاجر، از ایشان تقاضا کردم گزارشی از فعالیت های آموزشی خود را جهت قرار دادن در سایت آیین فرزانگی بنویسند. وی پس از چند نوبت و در خواست مجدد، بالاخره در روز سه شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۱ نوشته خود را تحویل دادند.
محمد کاظم باقریه، متولد سال ۱۳۲۷ در اصفهان – خیابان عبدارزاق تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه قدسیه به مدیریت شادروان عبدالحسین قدسی، با موفقیت طی کرد. سپس در آموزشگاه حرفه ای و دبیرستان هراتی و در پایان، دیپلم ماشین ابزار و فوق دیپلم خود را از هنرستان ابوذر در رشته مکانیک دریافت کرد.
پس از خدمت دوران سربازی در سال ۱۳۵۲ در آموزشگاه حرفه ای رضا پهلوی ( دانشکده فنی شهید مهاحر) با عنوان هنرآموز (معلم فنی)، استخدام شد و فعالیت های آموزشی خود را آغاز کرد. پس از سی سال کار پرتلاش بازنشسته شد اما چهار سال بعد هم به دلیل شایستگی های آموزشی به فعالیت های ارزشمند آموزشی خود ادامه داد.
************
وی نوشته است:
اینجانب محمد کاظم باقریه، بازنشسته دانشکده فنی شهید مهاجر اصفهان می باشم به نظرم رسید سابقه این مرکز فنی و حرفه ای برای اطلاع بنویسم.
آموزشگاه حرفه ای رضا پهلوی به منظور تربیت تکنیسین فنی، در سال ۱۳۵۲ تاسیس گردید. برای کارآمدی هرچه بیشتر، مدتی پس از این که استخدام شدم، به هزینه دولت به مدت سه ماه به ایتالیا اعزام و در “مرکز فنی تورین ایتالیا” که از برترین مراکز آموزش فنی بین المللی است، زیر نظر متخصصین درجه اول حهان دوره های لازم را با موفقیت طی کردم.
ابتداء در یک خوابگاه مجهز اسکان یافتیم و طبق برنامه از پیش تدوین شده، در تمام روزها صبح چهار ساعت و بعد از ظهر ها دو ساعت در کلاس و کارگاه شرکت می کردیم. علاوه برآن به طور دلخواه و داوطلبانه، می توانستیم در ساعات فراغت از کلاس های زبان بهره گیری نمائیم.
هدف از این دوره کسب مهارت های لازم برای تربیت هنرجویان، آموزشکده ها به عنوان تکنسین های برجسته در سطح بین المللی بود به طوری که بتوانند به سادگی با سایر تکنسین ها در رشته های مختلف در کشورهای صنعتی پیشرفته در سطح جهان رقابت کنند.
از آموزنده ترین برنامه های این دوره بازدید از مراکز صنعتی و تولیدی جهان در کشورهای پیشرفته بود. برای مثال از کارخانه “فیات” در ایتالیا، کارخانه “کروپ” در آلمان، کارخانه “تولید ماشین آلات و ابزارهای صنعتی” در فرانسه بود. در این دوره آموزشی عملی، بیشترین تأکید کارشناسان و معلمان ما روی کار و دقت در فعالیت های عملی بود.
قرار بود آموزش ها و اعزام معلمان فنی به ایتالیا، تا آنجا ادامه پیدا کند که آموزشگاه حرفه ای رضا پهلوی مانند آموزشگاه های کشورهای پیشرفته به تربیت تکنسین های فنی در رشته های مختلف بپردازد.
**********
تا قبل از انقلاب، این واحد فنی شامل کارگاه های ماشین ابزار، ابزار سازی، برق، اتومکانیک، ریخته گری و تاسیسات و لوله کشی و…… مشغول فعالیت بوده و دانش آموزانی که تصدیق ششم ابتدایی دریافت می‌کردند وارد این مرکز می شدند و در رشته های فوق مشغول فعالیت می شدند و یادگیری آموزش ها طبق نُه فصل دروس توسط مربیان آموزش دیده که کارشناسان اتریشی به ما آموزش های کارگاهی و دروس فنی و روش های تدریس می دادند و کلیه تجهیزات کارگاهی آماده شده بود .
دوران تحصیلی این دانش‌آموزان چهار سال بود که بعد از این مدت جهت جذب کارخانه های صنعتی مشغول به کار می‌شوند.
کارشناسان اتریشی به یادگیری کار عملی بسیار تاکید داشتند و در این مدت چهار سال از کلیه محصلین امتحان عملی و تئوری گرفته می شد و قرار بود در هر سال تحصیلی ۳۰ نفر محصل در این مرکز جذب گردد .
در این مرکز با صندوق کار آموزی اداره کار در قرارداد بسته شده به کارگران کارخانجات از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۸ شب در کارگاه های مختلف آموزش داده می شدند و پس از سه ماه به آن مدرک داده می شدکه این مسئله مورد استقبال کارخانجات صنعتی واقع شده بود. تمام کسانی که در این مرکز مشغول تحصیل بودند، جذب کارگاه های فنی و صنعتی مشغول به کار شده اند.
در سال ۱۳۵۷ بعد از پیروزی انقلاب این مرکز ابتداء به مدت دو سال تبدیل به هنرستان شد و بعد از آن تبدیل آموزشکده فنی و حرفه ای شد گفته شد بعد از گرفتن دیپلم با دادن امتحان مشغول تحصیل می‌شدند و مدرک تکنسین عالی به آنها اعطا می گردید.
قابل ذکر است که پس از انقلاب، آزمایشگاه های مختلفی در این مرکز توسط اساتید مجرب دایر گردید از جمله آزمایشگاه‌های فیزیک، شیمی، سیالات، مقاومت مصالح، دستگاه های اندازه گیری دقیق، کارگاه های ساختمان ،آزمایشگاه بتن و مکانیک خاک و تمام تجهیزات کامل و تکنولوژی آموزشی
کارگاه هایی که در حال حاضر، مشغول به آموزش های فنی حرفه‌ای به دانشجویان دانشکده می باشد عبارتند از:
۱- ماشین افزار ساخت و تولید
۲- مکانیک اتو مبیل
۳- آزمایشگاه مقاومت مصالح
۴- آزمایشگاه مکانیک سیالات
۵- جوشکاری
۶- تاسیسات و برودتی
۷- ریخته گری و متالوژی
۸- برق صنعتی
۹- الکترونیک
۱۰- درودگری
۱۱- ساختمان و آزمایشگاه مکانیک خاک و نقشه برداری
۱۲- آزمایشگاه و سیستم های اندازه گیری
۱۳- آزمایشگاه فیزیک و شیمی
۱۴- آزمایشگاه سمعی و بصری و کمک آموزشی

فعالیت های فنی و علمی دانشکده مهاجر به گونه ای پیشرفت داشته که از دانشگاه اصفهان، دانشجویان رشته توانبخشی و ارتوپدی و کارآموزان صنایع فولاد در مرکز دانشکده شهید مهاجر توسط مربیان این مرکز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای فرا می‌گرفتند.
همکاران صمیمی و استادکاران ماهر در گارگاه دانشکده که با هم در پیشبرد اهداف آموزشی تلاش می کردیم، آقایان: مهندس نشاط پور، فرامرز مرادی، علی راستقلم، علی انصاری و اسدالله سرلک بودند. به پاس حقشناسی باید از جناب آقای مرتضی بنی هاشمی و زنده یاد مولر هم نام ببرم.
و ضمنا این جانب پس از ۲۴ سال آموزش در دانشکده مهاجر، به مدت ۱۶ سال در دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان خیابان کهندژ برای کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای مشغول بوده‌ام وبه کمک مدیران محترم این دانشگاه ماشین‌های تراش، ماشین تراش CNC، ماشین فرز، ماشین دریل ستونی M32 تبریزی و سنگ کف‌ ساب مغناطیسی، ماشین اره‌ برقی و کلیه ابزارهای برشی تهیه گردید. و اینجانب مربی دانشجویان کلیه رشته‌های مهندسی از جمله مهندسی صنایع، پروژه،اجرایی، مکانیک، ابزارسازی، فیزیک، شیمی، صنایع غذایی و کامپیوتر بوده‌ام و تمام این دانشجویان کارگاه عمومی و ابزارشناسی فرامی‌گرفتند و دانشجویان رشته‌های صنایع، پروژه و اجرایی را آموزش ماشین های افزار می‌دادم و لازم به ذکر است که کارگاه‌های عمومی و ماشین افزار در مراکز دانشگاه پیام نور دولت‌آباد و خوراسگان راه‌اندازی شد و متذکر می‌شوم که در این مدت درمرکز دانشگاه پیام‌نور اصفهان در هر ترم ۸۰ تا ۱۳۰ نفر دانشجویان رشته‌های نامبرده را آموزش می‌دادم و علاوه بر این از دانشگاه‌های پیام نور کاشان، شاهین‌شهر، نجف‌آباد، شهرضا و خمینی‌شهر نیز دانشجویان مهمان در کلاس‌های اینجانب حضور داشتند و در مرکز اصفهان کارگاه جوشکاری و ورقکاری دائر گردید و دستگاه‌های مورداستفاده شامل دستگاه جوش قرص الکتریکی، نقطه‌جوش، گیوتین و کوره ذوب فلزات می‌باشد و در پایان دانشجویان فنی و حرفه‌ای از مربیان باتجربه بهره‌مند شوند و از کارخانجات صنعتی بازدید بنمایند.

محمدکاظم باقریه بازنشسته دانشکده فنی شهید مهاجر اصفهان کارگاه ماشین های افزار
تیرماه ۱۴۰۱

تمام حقوق این سایت برای © 2022 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی