حسینعلی موحدی

زندگینامه استاد حسینعلی موحدی

 

 

در روز پنجم از ماه اردیبهشت ۱۳۱۳ در خانواده‌ای نه چندان متمکن، بلکه متدین و روحانی فرزندی پسر پا به عرصه وجود گذاشت که نامش را حسینعلی نهادند که این ترکیبی بود از نام مبارک اَبر مرد تاریخ گیتی مولی‌الموحدین علی (ع) و فرزند برومند و با شهامتش حضرت امام حسین شهید علیه‌السلام.

از اوایل کودکی و سنین ۵ و ۶ سالگی و همان ایام که والدشان (شادروان حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ ابوالقاسم که در حال حاضر در قید حیات  نیستند) در منزل به مطالعه مشغول می‌بود،‌ او نیز چنان عشقی وافر و ذوقی سرشار به یادگیری می‌داشت که در محضر پدر می‌نشست و با اصرار می‌خواست تا به وی کلمات قرآنی و خواندن و نوشتن بیاموزد و چون پدر عشق یادگیری فرزندش را می‌دید، لاجرم در هر روز حروفی از الفبا و کمی از کلمات را به او می‌آموخت، به ویژه چشمش را با کلمات قرآن کریم و مجید و آیات و احادیث آشنا کرد.

گه گاه که پدر به باغ می‌رفت او را  به همراه می‌برد تا  از محیط محلّه و مجالست و مجاورت و مؤانست احتمالی با بچه‌ها فاصله داشته باشد.

و این یادگیری و تعلیم و تعلّم ادامه داشت تا این که پدر به استخدام اداره معارف، اوقات و صنایع مستظرفه (فرهنگ) و خدمت و تدریس در دبستان نمره ۴ استان، که تازه درنجف آباد تأسیس شده بود، در آمد و فرزند هر روز به همراه پدر به مدرسه می‌آمد،‌ لذا با توجه به دانسته‌ها و خواندن و نوشتن، وی را در  کلاس پنجم ابتدایی پذیرفتند و محصلی رسمی شد. دانش آموزی شاخص در میان همه‌ ی هم‌کلاسی‌ها، مؤدب، موقر، کم حرف و نمونه و متین با آینده‌ای درخشان.

 از پدری متدین و معلمی روحانی البته چنین فرزندی انتظار است. کسی که امروز دارای استعدادی درخشان و دانشمندی فرهیخته و استادی فرزانه است و به راستی، مایه فخر و مباهات جامعه فرهنگی یک شهرستان نه، بلکه استان است.

آقای حسینعلی موحدی دوره ی سیکل اول را در زادگاه خود نجف آباد و سیکل دوم را در اصفهان گذارند و لیسانس خود را از دانشگاه تهران دریافت و در خلال این مدت و در مواقع فراغت در مدارس مذهبی و نزد استاتید محترم حوزوی به فراگیری علوم قرآنی،  فقهی و عربی پرداخت.

در سال ۱۳۳۱ در وزارت فرهنگ استخدام و مدت ۸ سال اولیه خدمت را در نجف آباد و سال‌های بعد تا دوران بازنشستگی به سال ۱۳۶۱ را در دبیرستان‌های اصفهان به تدریس علوم و ریاضیات اشتغال داشت.

در طول مدت خدمت و طی دوره‌ های کوتاه مدتی را در تهران،‌ مشهد، ارومیه و مدتی را هم با استفاده از بورسیه در دانشگاه بوردو فرانسه دوره ریاضی را نزد اساتید به نام پاریس همچون پروفسور Fort و پروفسور Madam Errachlde گذراندند.

ایشان با استفاده از رموز روانشناختی و با درک موقعیت و استعداد خاص دانش آموزان در کلاس و انتخاب راهکاری مطابق با وضعیت خاص آنان و اهمیت دادن به سؤال و جواب و رعایت گرایش آن‌ها به درس توأم با حسن خلق توانسته‌اند یکی از موفق‌ترین اساتید نام آور و تربیت کنندگان صدها از نخبگان و خادمین بنام جامعه در گوشه و کنار مملکت به ویژه اصفهان شوند.

استاد حسینعلی موحدی آنچه را که لازمه کار یک معلم یا استاد خوب و مجرب و موفق می‌باشد همواره در ساعات آموزشی و قبل از هر چیز توصیه حضرت مولی علی (ع) را که نظم را مرادف تقوی ذکر فرموده‌اند «اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم» اعمال می‌داشتند و همیشه ارتباط و دوستی و تشویق و ترغیب و گفتگو و مباحثه با دانش آموزان را مدّ نظر قرار داده و به آنان میدان  می دادند تا دیدگاه‌های خود را بیان کرده و سپس به پاسخ گویی بپردازند.

معتقد بوده و هست که هر دانش  آموزی استعداد خاصّی ولو یادگیری ریاضیات دارد و از این رو ‌بود که از ارشاد و راهنمایی و تشویق آنان دریغ نمی‌کردند.

استاد موحدی معتقد هستند که معلم باید با ایمان،‌ مخلص و اهل مطالعه و دارای وجدان کاری باشد و احساس مسؤولیت نماید. همچنان که خود ایشان الگوی متانت، وقار و نظم و ادب بود. معظم له پس از افتخار به درجه متعالی باز نشستگی فرهنگی تا سال ۱۳۶۹ در دانشگاه صنعتی اصفهان و مدتی هم  در دانشگاه صنایع دفاع غیر نظامی شاهین شهر به تدریس ریاضیات اشتغال و از سال ۱۳۶۹ به مدت ۱۵ سال علاوه بر تدریس در کلاس‌های باز آموزی و کنکور،‌ مسؤولیت راه اندازی و مدیریت مرکز آموزش کامپیوتری شهرداری اصفهان را عهده دار بود و در سال ۱۳۷۲ برای اولین مرتبه نرم افزار زندگینامه دانشمندان ریاضی و نجوم ایران و اسلام را تحت MS DOS تهیه و به صورت رایگان در اختیار عموم علاقه مندان قرار داد،‌ ضمناً تاکنون مجموعه کتاب‌هایی مربوط به علم ریاضیات را چاپ و منتشر نموده‌ است که مورد استقبال کم نظیر دانش پژوهان قرار گرفته است.

استاد موحدی هم اکنون عضو هیأت مؤسس و هیأت امضاء و شورای هیأت علمی و اجرایی خانه ریاضیات اصفهان می‌باشد که این (خانه) به مرکزیت و برای اولین بار در ایران،‌ در اصفهان تشکیل شد و برای تشکیل این خانه در شهرستان نجف آباد معاضدت و نقش بسزایی داشته‌است. ضمناً‌ تاکنون به دعوت ریاست محترم صدا و سیمای ایران، دو سال متوالی در سال‌های ۸۰-۸۱ در برنامه چهره‌های ماندگار دعوت و حضور داشته‌است.

همچنین در مرکز آموزش کامپیوتری شهرداری اصفهان، تابلوهای متعدد ریاضی  مذهبی بسیار اعجاب آور و تحسین برانگیزی از جمله:

۱- تابلو نماز (را تهیه که از تشریح و توضیح در دقت و ابتکار و تحقیق و تفحص این تابلو به دلیل ناتوانی قلم معذورم)

۲- تابلوهای چهار ترنج

۳- قرآن و ریاضی

۴- بسم الله الرحمن الرحیم منظم به جداول عددی

۵- دانشمندان ریاضی و نجوم

۶- عدد طلائی (۲ تابلو)

۷- تاریخچه ضرب ۲ تا چند عدد

۸- تاریخچه عدد پی

۹- اعداد اصم

۱۰- اعداد مصور

۱۱- علی و محاسبات حرفی آن (۳ تابلو)‌

۱۲- ربنا و لک الحمد

۱۳- سبحان الله

۱۴- فاذکر الله

۱۵- لاتنس ذکر الله

۱۶- هو معکم اینما کنتم

۱۷- سبحانک لاعلم لنا الا ما علمتنا

۱۸- رب لما انزلت الی من  خیر فقیر

۱۹- مقیاس زمان و جایگاه خیام

۲۰- کلمه الله هی العللیا

۲۱- اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام

۲۲- صاحب الزمان یا هو الحی الطاهر و بالاتر و برتر  آیه مبارکه تطهیر (آیه ۳۳ از سوره احزاب) که شاهکاری است از ایشان که باتلفیق و تطابق و محاسبه اسرار حروف و اعداد همچون آینه در آینه با محاسبات عددی بنیات و زُبر در دو جدول جداگانه ۵×۵ خانه و محاسبه عددی چهارده معصوم علیهم السلام و اضافه نمودن محاسبه عددی حروف ابجد، عددی معادل ۴۶۹۷ بدست می‌آید که می‌توان اذعان نمود حضرت خدیجه علیهالسلام جزء چهارده معصوم باید شمرده شوند و این دقت و تلطیف و زیبایی خاصی را به هم در آمیخته ‌اند که هر بینده‌ای را متحیّر و به تحسین و امی دارد که این همه کار و کوشش ایشان در خلق چنین جداول ابتکاری و آثاری و محاسبه‌ای نابناک و تجلی وانبق و شگفت آور را بیننده را در عالمی دیگر سیر می‌دهند و این می‌رساند تهیه و ابداع تلمیحات قرآنی و جداول عددی یک کار ساده نیست بلکه یک شاهکاری است که خود به نزدیکی اعجاز رسیده باشد.

اینجا است که باید اذعان داشت جناب استاد موحدی فردی است بارع و با ورع و جزو اساتید عالی که بایستی جامعه به ویژه فرهنگ مملکت جهت حرمت و تجلیل این قبیل خبرگان و نخبگان و دانشمندانی که چون اطواد و کوه‌هایی عظیم همچون بارقه‌ای امید بخش در این کشور می‌درخشند قدر شناسی نماید که زهی سعادت ایشان.

و نیز باید اذعان داشت که استاد حسینعلی موحدی، متدینی متمدن،  مدیری مدبر، باکیاست و درایت و با تقوی و معرفت زاید الوصفی هستند که تمام اهتمام و سعی خود را عشق به انجام وظیفه نمود ه و سر مشقی و نمونه‌ای بارز برای اینکه معلمان ما با تأسی به ایشان در کار موظف خود تلاش نمایند. زیرا ایشان یکی از بارزترین اساتید و معلم مسلم ریاضیات، اخلاق،‌ انسانیت و دلسوز جامعه فرهنگی استان اصفهان شناخته شده و به دلایل اطلاعات زیادی در امر تدریس و مرعی داشتن آن، نامبرده را یکی از موفق‌ترین اساتید شناخته شده و قابل احترام می‌دانند.

نا گفته نماند روش‌هایی که برای تدریس داشته‌اند و اداره کلاس، همانند این است که مشارالیه یکی از شاگردان خاص و ادامه دهنده  راه و روش زنده یاد دکتر عیسی صدیق بوده‌اند و مسلم است کسی که با عالِم ریاضیات عالَم فعلی، پرفسور رضا مکانبه و مکالمه مستمر و مراوده مستقیم داشته و گهگاه از نامبرده برای شرکت در کنفرانس ریاضیات اصفهان دعوت و او هم از جان و دل می‌پذیرند بیاد طنطنه و آوازه شهرت و نامداری و ناموری و اکتساب استادی مسلم و محرز در ریاضیات را کسب کند که حق همین است و خدایش زنده و پایدار و پاینده بدارد انشاء الله.

     همکلاسی قدیمی ناصر قاهری 

تمام حقوق این سایت برای © 2021 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی