خود را بشناس و حرکت کن

خود را بشناس و حرکت کن
سیّد علی گرامیان – ۱

«وَفِی أَنفُسِکُمْ أَفَلَا تُبْصِرُونَ»

چرا به خود نمی‌نگرید؟‌(قرآن کریم)

ای مرکز دایره امکان

ای زبنده خلقت کون و مکان

تو شاه جواهر ناسوتی

خورشید مظاهر لاهوتی

تا کی به علایق جسمانی

در چاه طبیعت خودمانی

تا چند به تربیت بدنی

قانع به خذف زد در عدنی

یکی از اصول پذیرفته شده در دنیای دانش و فلسفه، اصل حرکت است. جهان سراسر حرکت است، هیچ چیز در هیچ کجای عالم، ایستایی و توقف ندارد، تحولات و تنوعات هستی و کهنه و نو شدن‌ها نتیجه حرکت است، اعم از اینکه بطئی و نامحسوس باشد، یاسریع و محسوس، از کوچکترین ذرات عالم خلقت چون اتم‌ها و الکترونها و کازارها گرفته تا عظیم‌ترین کهکشانها در جنب و جوش و حرکتند، ارسطو از اصل حرکت به وجود خداوند استدلال کرده و گفته است، عالم متحرک است و هر متحرک محّرک می‌خواهد، محرک عالم خداوند است، علمای علم کلام نیز می‌گویند همه موجودات جهان در حال دگرگونی و تغییرند، تغییر دلیل حدوث است، بنابراین عالم حادث است و حادث محدث می‌خواهد و محدث عالم خداوند متعال است. منظور از این دو بیان این بود که روشن شود فلاسفه و علمای کلام، در وجود و اصل حرکت در جهان هستی اتفاق نظر دارند.

زمین ما نیز حرکت می‌کند برای کره زمین چهارده نوع حرکت شمرده شده که سه حرکت آن عبارتند از: حرکت به دور خود که بر اثر آن شب و روز پدید می‌آید، حرکت انتقالی که زمین در مسیر و مدار معین به دور خورشید می‌چرخد و بر اثر آن چهار فصل ایجاد می‌شود و حرکت همراه منظومه شمسی، در دل کهکشانها. قرآن کریم از زمین به عنوان گهواره نام برده است و می‌فرماید: «الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ مَهْداً»

تعبیر زمین به گهواره تعبیر بسیار زیبایی است زیرا گهواره در عین حال که جنبش دارد محل آرامش و پرورش است.

در آیه دیگری می‌فرماید: «هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ ذَلُولاً فَامْشُوا فِی مَنَاکِبِهَا وَکُلُوا مِنْ رِزْقِهِ وَإِلَیْهِ النُّشُورُ»

ـ او (خداوند) کسی است که زمین را برای شما مرکبی راهوار و رام قرار داد بر شانه‌های آن راه بروید و از روزی خداوند‏ بخورید و بازگشت به سوی اوست. این مرکب، (زمین) به قدری رام است که در عین حرکات گوناگون و سریع خود، گویا هیچ حرکتی ندارد و ساکن است «وَ عَدَّلَ حَرَکاتِها بِالرَّاسِیاتِ فَسَکَنَتْ مِنَ الْمَیدانِ بِرُسُوبِ الْجِبالِ فِی قِطَعِ اءَدِیمِها،» خداوند حرکتهای زمین را بوسیله کوههای بلند تعدیل نمود و زمین به علت وجود کوهها در گستره آن که ریشه‌های آنها در اعماق زمین فرورفته است آرامش یافت. (نهج البلاغه خطبه ۹۰)‏

حضرت در جای دیگری می‌فرماید: «وَأَرَّزَهَا فِیهَا أَوْتَاداً، فَسَکَنَتْ عَلَی حَرَکَتِهَا مِن أَنْ تَمِیدَ بِأَهْلِهَا» (پروردگار) کوهها را چون میخها بر زمین کوبید و زمین با حرکتهای گوناگونش آرام گرفت تا ساکنانش را به اضطراب نیندازد. (نهج البلاغه خطبه ۲۰۲) ‏

این بسیار جالب و شایان توجه و دقت است که قرآن شریف و حضرت مولا علی علیه‌السلام قرنها قبل از اینکه دانشمندان غربی از حرکت زمین سخنی به میان آورند و زمانی که باور همگانی این بود که زمین مرکز عالم و ثابت است به جنبش زمین و حرکات آن اشاره فرموده‌اند. به هرحال، ما به عنوان انسان ۲ نوع حرکت داریم: یکی حرکت طبیعی و خودکار، بدون اینکه ما اراده و یا حتی توجه داشته باشیم، سلولها در بدن ما تکثیر می‌شوند خون در رگها گردش می‌کند، قلب می‌طپد و کبد و کلیه، جهاز هاضمه کار و فعالیت می‌کنند، اینها حرکات طبیعی و خودکار بدن ما است. نوع دوم حرکت در ما حرکت ارادی است، حرکت دست برای کارکردن، پا برای رفتن، مغز برای اندیشیدن، چشم و گوش برای دیدن و شنیدن و زبان برای سخن گفتن حرکت این اعضا با اراده و اختیار ما است، مسئولیت ما نیز در همین قلمرو است. قرآن شریف می‌فرماید: «إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُولَئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْئُولاً» اکنون سئوال این است که آیا در شرایطی که جهان ما از بی‌نهایت کوچک‌ها تا بی‌نهایت بزرگها، چون دریایی متلاطم و خروشان در جنبش و حرکتند، می‌شود با جهان هماهنگ نباشیم و حرکت و تلاشی نداشته باشیم؟

پس با جهان هماهنگ شوید و به تلاش و کار بپردازید، کار مفید. اطلاعات شماره ۲۶۳۵۵

تمام حقوق این سایت برای © 2020 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی