زندگی نامه و خاطرات عباس دهکردی(۱)

بسمه تعالی
نوشته ها و آثار عباس دهکردی نشان می دهد:
۱ – در۲۲ دی ماه سال ۱۳۲۳ در اصفهان متولد شد و دوره ابتدائی را در اصفهان در دبستان های پهلوی و نمونه، به ریاست محمد حسن ربانی و محمود بدری طی کرد. از معلمان برجسته وی در این دوره سرکار خانم اعظم سرتیپ پور، محمد صمدانی و حسین کیانپور بودند.
دوره متوسطه را در دبیرستان صائب به مدیریت کاظم کلباسی طی کرد و از کلاس های بسیاری از معلمان دانشور از جمله: اسدالله ذکری، محمود صابونچی، ضیاءالدین کیوان، علی جان حق پناه، باقرگوهری، حسین پروانیان، آقاجلال قدسی، تقی قمصری، محمود خاتون آبادی، هاشم گلفام، منوچهر قدسی، حسن نوری نکوئی، حسین امامی و………. بهره مند شد.

۲ – پس از موفقیت در کنکور دانشکده ی فنی تبریز و دانشسرای عالی ، در رشته ریاضی دانشسرای عالی تهران ادامه تحصیل داد.
۳ – با مدرک فوق دیپلم ریاضی به استخدام آموزش و پرورش درآمد و به مدت یک سال به تدریس ریاضی در دبیرستان های شهرستان آباده مشغول شد. (۱۳۴۶)
۴ – دوباره در دانشسرای عالی تا دریافت لیسانس فیزیک ادامه داد و سپس به تدریس فیزیک در دبیرستان های شهرستان خرمشهر اشتغال داشت. (۱۳۴۹)
۵ – برای خدمت سربازی فراخوانده شد و ۲ سال در شهرستان های کرج و سنقر کلیائی ، دوره آموزشی و سپس به عنوان افسر سپاهی خدمت کرد. (۱۳۵۳)
۶ – دوباره برای انجام وظیفه در شغل معلمی در خرمشهر مشغول تدریس فیزیک و آزمایشگاه شد.
۷ – در آزمون مربوط به طرح آموزشی ایران شرکت کرد و پس از موفقیت یک دوره یکساله را در برنامه ریزی آموزشی در تهران و دانشگاه سین سیناتی ایالت اهایو در آمریکا طی کرد.(۱۳۵۴)
۸ – پس از بازگشت از سفر خارج، از خرمشهر به اصفهان منتقل شد و در طرح آموزشی ایران که هدف آن اصلاح و رفع مشکلات آموزش و پرورش بود، شرکت فعال داشت. (۱۳۵۵)
۹ – مدیرکل تربیت معلم فنی و حرفه ای به تعدادی از معلمان دوره متوسطه که بتوانند در امتحانات زبان و مصاحبه شرکت نمایند و موفق شوند، بورس مدیریت آموزش فنی و حرفه ای می داد. لذا در این سری امتحانات شرکت کرد و موفق شد و جهت ادامه تحصیل به دانشگاه U S C آ مریکا اعزام شود.(۱۳۵۶)
۱۰ – پس از طی دوره های مربوطه و کسب مدرک فوق لیسانس و بازگشت به ایران دوباره به کار تدریس و انجام وظیفه مشغول شد.
۱۱ – پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ابتدا به سمت معاونت سپس سرپرستی آموزشکده فنی شهید محسن مهاجر اصفهان منصوب شد. (۱۳۵۸)
۱۲ – از سال ۱۳۶۰ تا سال ۱۳۷۸ که بازنشسته شد، علاوه بر تدریس موظف در آموزشکده ی فنی شهید مهاجر و سایر مراکز عالی آموزشی، همچون مراکز تربیت معلم (شهید باهنر، فاطمه زهرا-س- و زینب کبری) و دانشکده پرستاری و مامائی، در تألیف کتاب، مجله و فعالیت های جنبی آموزش و پرورش مشارکت داشت.
درتأسیس مرکز تحقیقات معلمان، در سال ۱۳۶۰ شرکت فعال داشت. و تا زمان بازنشستگی عضو شورای سیاستگزاری مرکز بود. عضوکمیته برنامه ریزی آموزش متوسطه، مسؤل ستاد بزرگداشت مقام معلم، از بدو تأسیس، شرکت در شورای اجرائی تغییر نظام آموزش و پرورش، درشورای اجرائی انجمن معلمان فیزیک، به عنوان رئیس انجمن، درتألیف کتاب های: آئین فرزانگی (هفت جلد)، یادنامه دبیرستان فردوس، یادنامه دبیرستان سعدی، جلوه های فرزانگی، درانتشار مرتب فصل نامه ی فرآیند، نشریه ی انجمن معلمان فیزیک اصفهان، شصت و دو شماره به عنوان مدیر مسؤل، مدیر مسوول مجله پیام فرهنگیان، نشریه کانون بازنشستگان، همکاری جدّی داشته و در چند دوره، مسؤل برگزاری مسابقات المپیاد فیزیک در اصفهان، مسؤل برگزاری جشنواره ی خوارزمی، مسؤل برگزاری مسابقات علمی دانش آموزی بوده و شرکت فعال در تأسیس اتحادیه ی انجمن های معلمان فیزیک ایران، داشت و علاوه بر عضویت چند دوره در شورای اجرائی اتحادیه، مسوول انتشار شش شماره از خبرنامه ی اتحادیه بوده است و در بسیاری از گردهمائی های علمی و فرهنگی در سطح استان با مسئولان بلند پایه ی اداره کل آموزش و پرورش همکاری نزدیک داشته است. تا سال ۱۳۹۸ در دانشگاه فرهنگیان تدریس می کرد و با اداره کل در بزرگداشت یکصدمین سال تأسیس آموزش و پرورش استان اصفهان همکاری نزدیک داشت. پس از بازنشستگی بیشتر وقت خود را در مرکز تحقیقات معلمان اصفهان می گذراند و به تنظیم مقالات با موضوع آموزش و پرورش و زندگی نامه فرهنگیان و شخصیت های برجسته فرهنگی اشتغال دارد. ایجاد سایت آیین فرزانگی و درج مقالات فرهنگی در آن از کارهای مستمر اوست.

تمام حقوق این سایت برای © 2021 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی