خاطرات آموزشی عباس دهکردی(۳) – دنباله مصاحبه با نشریه دانشجویی مهاجر

دنباله مصاحبه با نشریه دانشجویی مهاجر بخش دوم

سوال ششم: تا چه حد با فعالیت های دانشجویان در فعالیت های غیر درسی موافق هستید ؟
عباس دهکردی می گوید: هرکس در هر شغلی دارای وظائف اصلی و وظائف فرعی است. که البته وظائف فرعی هم در حد خود دارای اهمیت ویژه ای است.
دوره ی دانشجوئی یک دوره ی بسیار مهم واستثنائی است. در این دوره امکاناتی در اختیار دانشجو قرار دارد که تکرار شدنی نیست!
دانشجو ضمن این که ممکن است از طرف والدین یا بستگان حمایت شود، از امکانات دانشگاه مانند: خوابگاه، کتابخانه، ورزشگاه، استاد، فضای آموزشی مناسب، غذاخوری دانشگاه و …..بهره مند می شود. سایر امکانات دانشجوئی برای او مهیا است. می تواند، ازسخنرانی های علمی، فنی و فرهنگی در داخل و خارج محیط دانشگاه و نیز در همه ی واحد های آموزشی استفاده کند. او می تواند با ابزارهایی که امروز در اختیار اوست با جهان و به ویژه با دانشگاه های معتبر دنیا ارتباط برقرار کند و از همه مراکز علمی و فنی برای بالا بردن دانش خود استفاده کند.
همه جا برای او تخفیف های ویژه ای در نظر می گیرند و از همه مهم تر زمان و فرصت یادگیری در همه ی زمینه ها برای او مهیا وآماده است.
لذاکار اصلی دانشجو پرداختن به علم و دانش و فن و اخلاق است. دانشجو در هر رشته ای باید به گونه ای تلاش کند که پس از فراغت از تحصیل (که دانش آموزی، فراغت یافتنی نیست) بتواند در درجه اول در همان رشته هایی که فعالیت داشته برای جامعه مفید باشد، و دانش فنی خود را به کار گیرد و حاصل زحمات فنی و علمی خود را در اختیار واحدهای صنعتی، خدماتی و کشاورزی و … قرار دهد در نتیجه هم جامعه از او برخوردار شود و هم او پاداش خود را دریافت کند اما از آنجایی که دانشجویان دارای استعدادهای فراوانی هستند می توانند به جزء رشته تخصصی در فعالیت های جنبی نیز تلاش کنند، و دانش زمان ، ادبیات ، هنر، علوم و فنون، نمایشنامه نویسی، تأتر، قرآن ، هنر و موسیقی، مسائل مذهبی و فرهنگی و … فعالیت هایی است که می تواند مورد علاقه دانشجویان باشد.
دانشجویان می تواند در هر دو حوزه چنان فعالیت کنند که در فردای زندگی دارای شخصیتی معتدل و جامع باشند. نسبت به مسائل روز آگاهی نسبی داشته باشند و یک بعدی بار نیایند.
فعالیت های غیر درسی را هم، تا آنجا که به وظیفه اصلی آنان ضرر نزند جدی تلقی نمایند دنبال کنند و مهارت های لازم در آن زمینه ها را هم کسب نمایند.
********************

پاسخ سؤال هفتم : درباره نظام آموزشی نظرتان چیست ؟

همواره معتقد بوده ام که تغییر دادن طول دوره های تحصیلی که مثلاً دوره ابتدایی ۵ سال باشد یا ۶ سال، دوره راهنمایی ۲ سال باشد یا سه سال و یا دوره متوسطه سه سال باشد یا چهارسال، چیزی را عوض نمی کند. و یک تغییر روبنایی و ظاهری است. ما باید در درجه اول معلمانی علاقه مند، دلسوز و دانشور و صاحب کمال را برای آموزش فرزندان خود به کار گیریم و در درجه دوم در کتاب های درسی با نظر همان معلمان دانشمند و فرهیخته مطالبی را بگنجانیم و آموزش دهیم که مورد نیاز فردای زندگیمان باشد.
اگر بتوانیم کاری کنیم که باهوش ترین ، ممتاز ترین و علاقه مند ترین دانشجویان برای احراز شغل معلمی صف بکشند و از هم سبقت گیرند، در حقیقت نظام آموزش و پرورش را تغییر داده ایم.
لازم است معلمان خود را در مراکز تربیت معلم، طوری آموزش دهیم که با چهره ای شاد و دل انگیز، آراسته و برازنده، با لباسی تمیز و خوش رنگ، مؤدب، متین، کاردان و مسلط به درس با دانش آموز رو به رو شوند.
و الا پس و پیش کردن فصل های کتاب فیزیک دوره متوسطه که مثلاً ما ابتدا مبحث نور را شروع کنیم یا مبحث صوت یا مبحث مکانیک را چیزی را خیلی عوض نکرده ایم، ضمناً در کشورهای پیشرفته این تحقیقات صورت گرفته و می توانیم الگو برداری کنیم. البته باید توجه کنیم که در آموزش همواره باید از محسوس به معقول حرکت کنیم. اما اگر از معلمان عالیقدر و دانشمند و دلسوز برای تدریس دعوت کنیم، خودشان می دانند که هر مبحثی را با چه روشی تدریس کنند تا درحداقل زمان دانش آموزان هوشمند و با استعداد ما مطالب را درک کنند و قادر باشند دانش خود را در زندگی به کار گیرند و پدیده های طبیعی را تجزیه و تحلیل نمایند و خود شخصاً مطالب جدید با فراست و دقت نظر کشف نمایند، و راه حل مسائل خود شخصاً پیدا کنند.
معلم با ویژگی های فوق می داند که محتوای کتاب را باید هرچند سال یک مرتبه به گونه ای تغییر دهد تا با مسائل جدید زندگی و اختراعات و اکتشافات روز، دگرگون شده و هماهنگ شود و با مظاهر زندگی مطابقت داشته باشد.
همین معلمان دانش پژوه و محقق ، کتاب می نویسند، آزمایش های جدیدی طرح می کنند روش های نو را در تدریس وارد می کنند، از کتاب ها و مجلات خارجی کمک می گیرند، ترجمه می کنند، تألیف می کنند، و همواره دانش آموزان ما را با جدیدترین تئوری های تربیتی آموزش می دهند.
معضلات آموزش و پرورش را در درجه اول خود معلمان آگاه با کمک دانش آموزان و کمک والدین حل می کنند.
اکنون در کشورهای پیشرفته معلمان دارای عالی ترین مقام و منزلت در اجتماع می باشند و روز به روز هم برای بهبود کیفیت آموزش کتاب می نویسند، مقاله می نویسند، طرح های نو آماده می کنند و برای پیشرفت امور آموزش تلاش می کنند.
در کشورهای پیشرفته در حالی که اصول کتاب ها را ثابت نگاه می دارند اما برای این که مطالب علمی فنی، فرهنگی و اخلاقی، آزمایشگاهی را بهتر و ساده تر و سریع تر درک کنند حداکثر هر چند سال یک بار در روش ها تجدید نظر می کنند و مثال هایی را می آورند که با تکنولوژی روز هماهنگ باشد.
کتاب ها را دولت به گونه ای تهیه می کنند که حداقل ۵ سال دوام داشته باشد و کتاب ها با کاغذ مرغوب و با تصاویر رنگی زیاد جزئی از اموال دولتی به حساب می آید، دانش آموز پس از استفاده باید کتاب را به مدرسه برگرداند و نمره انضباط ایشان بستگی به نگاهداری کتاب دارد، در عوض جزوات ارزان قیمت با کاغذ کاهی به تعداد مورد نیاز سخاوتمندانه در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.
ساختمان مدرسه از مؤثر ترین عوامل شکل گیری شخصیت دانش آموز است. دانش آموز باید با اشتیاق وارد مدرسه شود و این وقتی امکان پذیر است که فضای سبز مدرسه وسیع با چشم انداز بسیار زیبا، معماری شکوهمند و مجهز به آزمایشگاه های مدرن با وسائل فراوان به طوری که هر دانش آموز به تنهایی بتواند آزمایش های مندرج در کتاب های درسی و جزوه های تحقیقی را انجام دهد. کتابخانه مدرسه نیز باید، نوترین کتاب ها و رساله های تحقیقی را در رشته های گوناگون در اختیار دانش آموزان علاقه مند قرار دهد.
مدرسه باید به سالن های ورزشی در همه رشته ها مجهز گردد. چون بر اساس اندیشه نظریه پردازان آموزش و پرورش جسم و جان دانش آموزان باید به طور هماهنگ رشد کند. در و دیوار مدرسه باید با عالی ترین جملات اخلاقی و اشعار شعرای نامدار که همگان را به تعالی فکری و فرهنگی رهنمون می نمای تزیین شود.
اما آنچه در حال حاضر مشکل نظام آموزشی جدید را حل می کند، این است که همه ایمان و باور داشته باشیم که نظام تعلیم و تربیت در اولویت قرار دارد.
دکتر گوستاولوون می گوید: اهمیت انتخاب یک روش تعلیم و تربیت برای یک ملت از انتخاب طرز حکومت بالا تر است.
پیداست که اگر گردانندگان حکومت از تربیت صحیح برخوردار نباشند ولو دارای دانش بسیار بالا باشند ولی از تهذیب نفس برخوردار نباشند، ملت را به پرتگاه سقوط می کشانند.
اما مشکلات کنونی آموزش و پرورش:
۱ – مشکل معلم است که دستگاه های مسوول باید طوری برنامه ریزی کنند که معلمان عزیز ما بتوانند آن قدر حقوق دریافت کنند که به طور نسبی تأمین باشند و نیازی به شغل های دوم و سوم نداشته باشند و تمام وقت خود را صرف بالا بردن کیفیت آموزش کنند.
۲ – مشکل اساسی در آموزش و پرورش، عدم اطلاع و آگاهی بعضی از معلمان ما است. باید معلمان خود را سرمایه های ارزشمند ملی تلقی کنیم و در استخدام ایشان و آموزش های لازم به ایشان و نگهداری ایشان برنامه ی دقیق داشته باشیم. آن ها را به گونه ای آموزش دهیم با تسلط کامل همراه با رعایت نکات تربیتی و اخلاقی تدریس نمایند.
۳ – مشکل دیگر عدم تسلسل مطالبی است که به دانش آموزان یاد می دهیم که باید کارشناسان مربوطه این تسلسل را همراه با رعایت پیش نیاز تنظیم نمایند و میزان سختی و آسانی آن را با سطح فکر دانش آموز هماهنگ سازند.
۴ – مشکل دیگر نداشتن فضای آموزشی و تجهیزات آموزشی مناسب است که باید در حد اقل زمان، برطرف شود. فضای مدرسه محدود به خانه های اجاره ای نباشد و مدارس براساس استانداردهای بین المللی ساخته و مورد بهرگیری دانش آموزان عزیز و پراستعداد ما قرار گیرد.
۵ – مشکل دیگر، مدیریت آموزشگاه است. که باید همه کسانی که می خواهند به سرپرستی با مدیریت برگزیده شوند،
دوره های تخصصی مدیریت را با علاقه و در سطح بالا ببینند.
**********
پاسخ سؤال هشتم : نظرتان درباره ی بازنشستگی چیست؟
طبق قانون، هرکس در هر دستگاهی پس از گذراندن دوره ی فعالیت با کار رسمی خود، بازنشسته می شود که برای آموزش و پرورش این دوره سی سال پیش بینی شده است، اما گاهی اجازه می دهند برحسب نیاز این مدت را افزایش دهند.
در کشورهای پیشرفته از معلمان فرهیخته و صاحب کمال می خواهند تا آنجا که در توان دارند جامعه را از وجود خود بهره مند گردانند. در آنجا اجازه نمی دهند معلمی در کشور با سی سال سابقه کار بلا استفاده و خانه نشین شود و اطلاعات گرانبهایی وی در زمینه ای مختلف از جمله رشته تخصصی و شاخه های جنبی به دست فراموشی سپرده شود.
شایسته است ما هم عده ای از معلمان خود را در طول دوران معلمی همواره با سخت کوشی به درجات ممتازی نایل شده اند و می توانند پس از سی سال کارکردن باز هم برای محیط های آموزشی مفید باشند، طبق قانون و با برنامه دقیق و منظمی به کار ادامه دهند.
می توانیم از این گونه معلمان بخواهیم که هر چند ساعت که توان دارند با آموزش و پرورش همکاری نمایند کارهایی از قبیل تدریس، تألیف کتاب، نوشتن مقاله ، ساختن وسائل آزمایشگاهی، همکاری با انجمن اولیاء و مربیان، طراحی های جدید برای نظام آموزشی عده ای از آن ها می توانند مشاور وزیر، مشاور معاونان وزیر، مشاور مدیرکل با رئیس ناحیه باشند و همواره فرهنگیان جوان را راهنمایی و ارشاد نمایند.
برخلاف تصور عده ای، بازنشستگان در زمان بازنشستگی برای گذران زندگی هزینه بیشتری دارند و مسوولان امر باید شرایط زندگی بازنشستگان را دریابند و حقوق و مزایای ایشان تا سطح یک زندگی شرافتمندانه و مناسب با ایشان افزایش دهند.

********************

پاسخ سؤال نهم : وضعیت دانشجویان آموزشکده مهاجر اصفهان در زمان حال و گذشته .
در هر دو زمان خوشبختانه دانشجویان ممتاز، پرتلاش و با کمال داشته ایم، ولی با اینکه در زمان حال امکانات پیشرفت و یادگیری سریع تر و شرایط بسیار مناسب تر است اما متأسفانه تعداد دانشجویان ممتاز در زمان حال به طور نسبی کمتر است. امروز اگر دانشجویی تصمیم بگیرد مطالب علمی جدیدی را یاد بگیرد و یا آخرین مرحله پیشرفت موضوعی را بداند، از راه های گوناگون می تواند به هدف خویش نایل گردد ده ها مرکز تحقیقاتی در کشور وجود دارد که پاسخگوی این قبیل مسائل است. مراجع و منابع علمی که امروز در اختیار دانشجویان قرار دارد قابل مقایسه با آنچه در سابق وجود داشت، نیست، در شهرها، ده ها سالن مطالعه ویژه ی دانشجویان وجود دارد که دانشجو می تواند ساعات فراغت خود را به تحقیق و تألیف و بررسی موضوعات علمی بپردازد، نمایشگاه های علمی و فنی، فضای مجازی کامپیوتر، فیلم، رسانه های متنوع و …. یافت می شود در صورتی که در گذشته این امکانات کم تر بوده امروزه کامپیوتر و فضای مجازی می تواند هر نوع اطلاعاتی را در حداقل زمان در اختیار قرار دهد، در حالی که در سابق پیدا کردن راه حل یک مسأله مستلزم تلاش های بسیار زیادی بوده.

امید است دانشجویان عزیز ما بتوانند شرایط زمان را بشناسند از فرصت های طلائی خود حداکثر بهره برداری را بنمایند و برای آینده خود و خانواده و جامعه گام های مؤثری را بردارند.
وقتی به وجود دانشجویان افتخار می کنیم که واقعاً از لحاظ اخلاقی سالم و از نظر علمی هم، همواره در تلاس باشند. یعنی در محیط آموزشکده و خارج از آموزشکده دائم با یکدیگر بحث علمی داشته باشند. تلاش علمی باید تنهایی یا با دو نفر یا حداکثر با سه نفر هم مباحثه، باشد. دائم مشغول نوشتن، خواندن، بحث و تبادل نظر طرح جدید دادن و …. و برای تعالی فکری خود بکوشند.
شما می بینید، صف ناهار در تالار غذاخوری گاهی بسیار طولانی و دانشجو ممکن است ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در صف بایستد تا نوبت به آن برسد، در حالی که این دانشجو می تواند در همین زمان به کارهای دیگری همچون نماز و نیایش، پیش مطالعه درس های بعدازظهر یا مطالعه درس های قبل از ظهر و کارهایی از این قبیل بپردازد موقعی که صف خلوت می شود در حداقل زمان ناهار خود را دریافت و با اشتهای کامل و به حد کافی و نه زیاد میل کند همین دقیقه ها و معطلی های کوچک، وقتی جمع شود می بینید ساعاتی زیادی را برای دانشجو فراهم می سازد و دانشجو می تواند از همین فرصت های به اصطلاح مرده بهره برداری مثبت داشته باشد.
به همین ترتیب، وقتی کلاس ها در عصر تمام می شود و یا در بامداد شروع می شود، ممکن است دانشجویان فرصت های زیادی را به رایگان در صف اتوبوس از کف بدهند. اگر کمی دیرتر از آموزشکده خارج شوند یا در بامداد کمی زودتر وارد دانشگاه شوند در صرفه جویی وقت، که از طلا برتر است، موفق و کامیاب می شوند. و همین فرصت هایی که دانشجویان تصور می کنند چیزی نیست می تواند به ساعات مفید و مؤثر برای یادگیری تبدیل شود.

********************
توضیه به گردانندگان نشریه
دانشجویان عزیزی که مسئولیت گردآوری و تألیف مطالب نشریه «پیام مهاجر» را به عهده گرفته اند، کسانی هستندکه علاوه بر این که هم اکنون خدمت مهمی را به عهده گرفته اند، در آینده قادر خواهند بود همین کارها را در سطح گسترده و به میزان والایی در جامعه به عهده بگیرند و ادامه دهند.
دانشجویانی که پیام مهاجر را منتشر می کنند به شرطی که با درایت کار خود را دنبال نمایند فرصت دارندکه بتواند چگونگی نشر یک مجله فرهنگی، تربیتی ، اقتصادی، سیاسی و …. را عملاً بیاموزند.
خودتان قلم به دست بگیرید طراحی کنید، مقاله بنویسید، مطالب جمع آوری کنید، مطالب ارزشمند سایر مطبوعات را به نشریه خود اضافه کنید، نقادی کنید، و سعی کنید و سطح نشریه خود را روز به روز بالا ببرید. و از این سرمایه عظیمی که بنام وقت در اختیار شما قرار گرفته و نیز از این محیط آموزشی و امکانات آموزشکده نهایت بهره برداری را برده تغییر اندیشه بنمائید.

تمام حقوق این سایت برای © 2022 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی