زندگی نامه و خطرات عباس دهکردی(۲)

در ۱۷ آبان ۷۶ در جند جلسه گفت و گو، به سؤالات هیأت تحریریه مجله دانشجویی پیام مهاجر، در دانشکده فنی شهید مهاجر، جواب می دهد:
درخاطرات دوران دانشجوئی خود که جنبه آموزشی داشته می گوید:
در اولین روزهایی که تازه به عنوان دانشجو قدم در کلاس های دانشسرای عالی تهران نهادم و در کلاس درس شیمی استاد دکتر کیوان نجم آبادی حضور پیدا کردم. وی ضمن معرفی موضوع درس، کتاب شیمی عمومی «General Chemistry» نوشته Linus Pauling را به عنوان کتاب مرجع معرفی کرد.
در هفته بعد سؤال کرد: کدام یک از دانشجویان کتاب فوق را تهیه کرده اند ؟ هیچ یک از دانشجویان دست بلند نکردند. استاد توضیح بیشتری درباره کتاب داد و آدرس کتاب فروشی ها را هم مشخص کرد و توصیه کرد کتاب مذکور را تهیه کنیم. گویا دو سه روز بعد عده ای از دانشجویان به کتاب فروشی ها مراجعه کرده بودند اما آن کتاب مذکور را که به زبان انگلیسی و گران هم بود نیافتند.
جلسه بعد وقتی استاد سراغ کتاب را گرفت، دانشجویان گفتند ، اولاً این کتاب به زبان انگلیسی نوشته شده ما در درس انگلیسی ضعیف هستیم و نمی توانیم از این کتاب استفاده کنیم، ثانیاً قیمت آن خیلی گران است (۶۰۰ ریال) ، ثالثاً این کتاب در کتابفروشی ها موجود نبود.
آقای دکتر کیوان نجم آبادی گفت: بسیار خوب، اما این که می گوئید زبان انگلیسی بلد نیستیم، اشکالی ندارد من هم این کتاب را معرفی کردم که تهیه کنید و بخوانید و کار کنید و زبان انگلیسی را به گونه ای یاد بگیرد که بتوانید از کتاب های خارجی استفاده کنید که زبان انگلیسی یک ابزار بسیار مهم آموزشی است و شما حتماً باید با این ابزار مهم آموزشی یعنی زبان انگلیسی آشنا شوید.
و این که می گوئید گران است، این هم قابل حل است، اگر قیمت آن چقدر بود می توانستید بخرید؟ گفتیم حداکثر ۲۰۰ ریال گفت: بسیار خوب هر سه نفر با هم، پول روی هم بگذارید و یک کتاب بخرید و هفته را تقسیم کنید و هر دو شب، کتاب نزد یک نفر باشد و مطالعه کند.
و این که می گوئید این کتاب در بازار نیست، می توانید سفارش بدهید، به کتابفروشی مراجعه کنید فرمی را تکمیل کنید ، سفارش بدهید کتابفروشی در اسرع وقت این کتاب را برای شما از خارج وارد می کند. و بدین ترتیب شما نحوه ی سفارش کتاب را هم یاد می گیرید. و دوباره، از ما خواستند این کتاب را تهیه کنیم.
عده ای از دوستان سفارشات استاد را پذیرفتند و کتاب را به همان طریقی که استاد گفته بود سفارش دادند و تهیه کردند ، هم با تمرین و ممارست در یادگیری زبان موفق شدند و هم در آموختن درس شیمی و بخصوص در امتحان نمره بسیار خوبی کسب کردند، زیرا تعدادی از سؤالات پایان ترم،- به همین کتاب برمی گشت و برخلاف انتظار این کتاب مانند سایر کتاب های شاخه علوم بسیار ساده و با شکل های مناسب همراه بود. این توصیه مهم استاد در موفقیت های بعدی دانشجویانی که عمل کرده بودند، فوق العاده اثر بخش بود.
استاد در جلسه ی پایان ترم فرمود: «دانشجو برای آنکه چیزی یاد بگیرد باید خود را به زحمت بیندازد، تلاش کند، رنج ببرد، و در نتیجه موفق می شود و لذت ببرد. بدون رنج و زحمت به هیچ جا نخواهید رسید. همه دانشمندان یزرگ، ملت های مترقی با کار و کوشش ییگیر به هدف خود رسیده اند! »
وی برای ما مثال آورد، که اگر کسی بخواهد شنا یاد بگیرد، حتماً باید خود را در آب رهاکند، تقلا کند، تلاش کند و به خود زحمت بدهد تا کم کم شنا را یاد بگیرد البته ممکن است در طول این مراحل چند دهان آب هم ناخواسته بخورد !! ولی آیا کسی تاکنون خارج از آب شنا یاد گرفته است؟؟.

********************

ازخاطرات از دوران تدریس خود به داستان زیر اشاره می کند.
قبل از دوره ی سربازی وقتی در خرمشهر تدریس می کردم طبق معمول در ابتدای درس از مهارت های شروع استفاده می کردم، کلاس را به آستانه ی یادگیری می رساندم و دانش آموزی را صدا می کردم که مسأله ای حل کند و همزمان از دانش آموزان دیگر می خواستم تکالیف خود را روی میز قرار دهند و به نوشته های آنان نگاه می کردم. برای سه جلسه متوالی به دانش آموزی برخوردم که تکالیف خود را به طور کامل انجام نداده بود به درشتی به او گفتم که چرا درس نمی خوانی؟ چرا تمرین های کتاب را حل نمی کنی؟ او ناراحت و غمگین و سپس گریان شد!! از او خواستم بیرون برود دست و صورت خود را بشوید. بعداً فهمیدم که دانش آموز بی بضاعتی است و مادرش مجبوراست برای تأمین هزینه زندگی، در خانه ها برای دیگران تمیز کاری و رختشوئی کند.
در جلسه ی بعد یک جلد کتاب «آموزشگاه زندگی»، قطع جیبی و ارزان قیمت (بیست ریال در سال ۱۳۵۴)، ترجمه احمد آرام، که دارای نکات مهم تربیتی واخلاقی بود و داستان گونه و نشان می داد چگونه می توان برمشکلات غلبه کرد و ازآن چه در موفقیت فرد می تواند مؤثر باشد، به او هدیه کردم و مقاله کوتاهی را از همان کتاب انتخاب کردم و به او دادم – این مقاله کوتاه درباره موفقیت دختری جوانی بود که در اوج گرفتاری ها و فقر و ناتوانی، با تصمیم به جا و قاطع، به درجات عالی رسیده بود. – اتفاقاً پس از آن، ارتباط من با این کلاس به مدت دو سال (دوره ی سربازی ) قطع شد، پس از پایان دوره ی سربازی به خرمشهر برگشتم و به طور اتفاقی او را دیدم دوره تحصیلات متوسطه او به پایان رسیده بود. داستان زندگی خود را بازگفت و از موفقیت خود سخن راند، فهمیدم او اولین کسی بود که در بین همکلاسی های خود به موفقیت چشمگیری نایل شده و به هدفی که برای خود تعیین کرده بود رسید و توفیق خود را مدیون همان حادثه و خواندن همان مقاله وکتاب” آموزشگاه زندگی” می دانست .
کتاب آموزشگاه زندگی شامل داستان هایی است که در آن نشان می دهد افراد چگونه پس از نا امیدی و بی حالی و یأس و تنهایی و به جنب و جوش و تحرک و پویایی و امید راه های جدیدی برای رسید به اهداف خود پیدا می کنند و در آن جا عوامل مهم پیروزی بر مشکلات مانند صبر، پایداری، امید، حرکت، درستی، صداقت، مهر و محبت و … را به صورت عینی نشان می دهد.

********************

در مورد تحقیق یا تألیف می گوید.
می دانید معلمان برای دریافت گروه و پایه دردرجات بالا، باید تحقیق و تألیف داشته باشند اگر این تألیفات یا تحقیقات، طبق ضوابط خاص، مورد قبول واقع شود، از امتیازات ویژه ای برخوردار می شوند.
مانند همه ی معلمان چند جزوه ی تحقیقی تدوین کردم که امتیازات مربوطه را دریافت کردم از آن جمله چند ترجمه بود مانند جزوات آزمایشگاهی و جزوه های «از جستجوی راه» در ۲ شماره که راه حل مشکلات آموزش و پرورش نشان داده شده و تعدادی جزوه و مقاله نیز اضافه بر آن ها به شرح زیر تألیف و گردآوری یا ترجمه کردم.
۱ – اولین سال تدریس شما (ویژه ی معلمان جوان) (ترجمه) .
۲ – معلم به معلم است (ترجمه) .
۳ – لیزر و پلاسما (ترجمه) .
۴ – تحقیق در آموزش و پرورش (ترجمه) .
۵ – یاد نامه فردوس، تاریخچه تأسیس و فعالیت های دبیرستان فردوس( شاهدخت آذر)
۶– ازسال ۱۳۶۰ با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان مسؤل گردآوری و تألیف کتاب های «آئین فرزانگی» شدم که جلد هفتم آن در بهار ۷۸ از چاپ خارج شد.
۷– سردبیری فصلنامه فرآیند مجله انجمن معلمان فیزیک اصفهان از سال ۱۳۷۸ که تا سال ۱۳۹۵ شصت و دو شماره آن منتشر شده است.
۸– سر دبیری فصلنامه پیام فرهنگیان مجله کانون بازنشستگان اصفهان که از سال ۱۳۸۸ از شماره ۱۴ تا شماره ۳۳ در سال ۱۳۹۲ منتشر می شد.

مطالب این کتاب عبارتند از :
۱ –معرفی شخصیت های برجسته فرهنگی .
۲ – خاطرات ارزشمند معلمان فرهیخته اصفهان .
۳ – سرگذشت زندگی جمعی از بزرگان علم و ادب .
۴ – روش های نو در تدریس .
۵ – قطعه های آموزنده از تاریخ .
۶ – خلق و خوی معلمی .
۷ – معلمان در آئینه شعر و …. .
***************
در مورد علمی کردن روش زندگی، مثلاً با استفاده از قوانین فیزیک می نویسد:

در فیزیک ما با قوانین حاکم بر طبیعت آشنا می شویم و در می یابیم از کوچک ترین ذرات داخل اتم تا عظیم ترین کهکشان ها همه و همه دارای نظم و قاعده و قانون می باشند و براساس نظام بسیار دقیق و ریاضی محض حرکت می کنند.
ما در طبیعت هیچ حرکتی را بدون علت و قاعده و قانون نمی بینیم دانشمندان والامقام بسیاری از این قوانین را کشف کرده اند و مسلماً آیندگان نیز قوانینی که هنوز برای بشر مجهول است کشف خواهند کرد و چون انسان هم در همین طبیعت زندگی می کند، لذا زندگی او نیز باید قاعده و قانونی داشته باشد، امور زندگی ما نیز دارای قاعده و قانون است، و می توانیم این قانون های حاکم بر رفتار خود یا امور زندگی خود را به نوعی با قوانین کل حاکم مربوط نمائیم.
تعدادی از قوانین حاکم بر رفتار انسان ها که جنبه عام و جهانی دارد عبارتند از :
«لیس الانسان الا ما سعی» (سوره نجم ۳۹) انسان فقط نتیجه کار نیک و کار بد خود را می بیند .
ان احسنتم احسنتم لانفسکم ( سوره اسراء آیه ۱۳) اگر نیکی کنید به خوتان نیکی کرده اید.
یا «هرچه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی»
یا «این جهان کوه است و فعل ما ندا می دهد هر دم نداها را صدا».
«وَ مَن یوقَ شَحَّ نَفسِه فَاولئکَ هُمُ المُفلِحُون»
هرکس هوای نفس خود را نگهدارد و بر آن غالب آید، به فلاح و رستگاری خواهد رسید. (سوره حشر ۱۹).
هر فرد یا جماعت و ملتی که بر اساس عقل و حکمت و نه بر پایه هوا و هوس تلاش کند موفق و رستگار است.
«وَ ما تُقَدِموا لِاَنفُسِکُم مِن خَیراً تَجِدوهُ عندالله» (سوره بقره ۹) آنچه را از نیکی برای خود انجام دهید، آن را در نزد خدا می یابید.
این قوانین همچون قوانین طبیعی و فرمول های ریاضی درباره انسان ساری و جاری است و مطالعه ی علوم به ما یاد می دهد که اعمال ما و زندگی ما و امور مربوط به رفتار ما نیز درعالم دارای عکس العملی است که بدون کوچک ترین تغییری به ما خواهد رسید اگر به این یقین برسیم، رفتار ما علمی خواهد شد و مسلماً بسیاری از تخلفات و قانون شکنی های ما کاهش خواهد یافت.
برای توضیح بیشتر یکی از قوانین مسلم رفتاری انسان را در زیر می آورم که خداوند می فرماید :
«اَم حَسِبَ الذّینَ اجترحوا السّیئات اَن نَجعلَهُم کالذین آمنوا و عملوالصالحات سواءً محیاهم و مَماتُهُم ساء ما یحکمون»
آیا کسانی که بدی ها را پیشه خود ساخته اند، خیال می کنند با کسانی که ایمان آورده اند و کارهای نیک می کنند در زندگی و مرگ یکسان قرار می دهیم، اگر این چنین فکر می کنند بد حکمی کرده اند و در اشتباهند.
می بینیم ملت هایی که فعالیت های خود را بر پایه خردمندی، نیک اندیشی و نیکوکاری بنا می گذارند، همواره گوی سبقت را از کشورهایی که با تنبلی و خرافات و اوهام خود را سرگرم می کنند می ربایند و این نظام خلقت و قانون آفرینش و جریان هستی است.
«وَ خلق السموات والارض بالحق و لتجزی کل نفس بما کسبت و هم لا یظلَمون»
خداوند آسمان و زمین را به حق آفرید، هر نفسی باید پاداش عمل خود را دریافت دارد و بر هیچ کس ستم نخواهد شد.
می بینید خداوند متعال امور زندگی انسان را با قوانین حاکم بر طبیعت با هم می آورد و به هم مربوط می کند یعنی همچنان که خلق آسمان ها و زمین براساس حق و عدالت و تعادل و فرمول و قانون و قاعده است رفتار انسان هم دارای فرمول، قانون و قاعده است و حتماً گندم از دانه ی گندم می روید و دانه ی جو ازجو و این یک قانون حتمی طبیعت وتخلف نا پذیر است.

از مکافات عمل غافل مشو گندم از گندم بروید جو زجو

********************

تمام حقوق این سایت برای © 2021 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی