صدسال با دارالمعلمین (سید احمد عاملیان)

سید احمد عاملیان
متولد سال ۱۳۱۷ تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش خوراسکان اصفهان طی کرد، تحت تأثیر آموزش های والدین در دوران کودکی با اداب اسلامی آشنا شد. و تحت تأثیر عموهای خود که فرهنگی بودند، شغل معلمی را انتخاب کرد. پدر بزرگش روحانی و پدرش از کسبه متدین بود.
دوران متوسطه را در دبیرستان صارمیه و سال آخر دبیرستان را در دبیرستان ادب گذراند. پس از دریافت لیسانس ادبیات در سال ۱۳۴۵ در شهرضا به استخدام آموزش و پرورش درآمد.
تدریس در دبیرستان ها ی شهرضا و سپس تدریس در رشته معارف اسلامی، مدیریت دبیرستان نادریان ، ریاست آموزش و پرورش شهرضا، کارشناس آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در دوره اشتغال و معاونت آموزشی بنیاد فرهنگی حضرت امام محمد باقر(ع) از جمله مسؤلیت های وی بوده است.
* نظم و انضباط و قانونمند بودن و تسلط در تفهیم مطالب دروس دینی و ادبی از ویژه
گی های اوست.
وی معتقد است:
*انسان برای هر کاری باید الگو داشته باشد و الگوی خود را در مدیریت و روش تدریس شادروان محمود نوربخش و حسین عریضی می داند. اما متواضعانه می گوید: مدیر شدم اما نوربخش نشدم! و نیز پشت میز مرحوم عریضی نشستم اما عریضی نشدم!
* معلم باید همواره در حال مطالعه باشد. اتفاق می افتاد که دانش آموز سؤال می کرد که در ذهنم نبود! و من در حداقل زمان حتی زنگ تفریح از همکارانم جواب سؤال دانش آموز را می پرسیدم و به دانش آموز انتقال می دادم.
دانش آموزان مسیحی سؤالاتی را مطرح می کردند و همین سؤالات باعث می شد من تورات و انجیل را تهیه کنم و با مطالعه عهد عتیق و عهد جدید به آن ها جواب دهم.
* گاهی سؤال دانش آموزی به صورت یک جرقه، عامل مطالعات گسترده ای می شد.
* معلمی عشق و ایثار است و به همین دلیل در دوران بازنشستگی هم با همان عشق و علاقه دوران جوانی به کلاس می روم و تدریس می کنم.
*بهترین دارایی عزّت و آبرو است و زندگی من با عزّت و آبرو طی شده است و لذا معلمی را به عنوان شغل برتر به حساب می آورم و عشق و علاقه من نسبت به این شغل روزافزون است.
*موفقیت معلم به میزان تأثیر گذاری روی دانش آموز افزایش می یابد و معیار برتری معلم را باید از زبان دانش آموزان وی معین کرد.
*متأسفانه باید بگویم هرچه زمان می گذرد و به طرف نسل های پائین تر حرکت می گنیم شأن معلمی کم رنگ تر می شود.

تمام حقوق این سایت برای © 2020 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی