خاطرات آموزشی عباس دهکردی (۵۱) پیشنهاد مهم به وزیر آموزش و پرورش- تکرار تذکر

>مقدمه:
در تاریخ ۲۲ خرداد ماه ۷۴ نامه ای موجز در خصوص تشکیل کمسیون اندیشه و برنامه ریزی برای وزیر محترم آموزش و پرورش ارسال کردم. پس از مدتی نامه زیر را از طرف جناب آقای محمد سپهری راد معاون محترم نیروی انسانی و برنامه ریزیدریافت کردم که تقاضا کرده بودند پیشنهاد خود را به طور مشروط ارسال نمایم. چون معتقدم هنوز هم به جنین گروهی برای حل معضلات آموزش و پرورش نیازمندیم آن پیشنهاد ها را تکرار می کنم.

عباس – دهکردی

هیجدهم خرداد ۹۹

*****************

برادر گرامی جناب آقای عباس دهکردی
مدرس نمونه کشوری سال تحصیلی ۷۴-۷۳ از استان اصفهان
سلام علیکم
با تشکر از نامه محبت آمیز مورخ ۲۲/۳/۷۴ جنابعالی، عنوان جناب آقای دکتر نجفی، مقام عالی وزارت خواهشمند است نظر دقیق تر و مشروح تر خود را درباره پیشنهاد تشکیل کمیسیون اندیشه و برنامه ریزی شامل نکات اجرایی ارسال فرمائید تا مورد بررسی قرار گیرد.
امضاء: محمدسپهری راد
معاون نیروی انسانی و برنامه ریزی

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر محمد سپهری راد، معاون محترم نیروی انسانی و برنامه ریزی آموزش و پرورش
با اهدای سلام
اینجانب عباس دهکردی، معلم فیزیک اصفهان در تاریخ۲۰/۳/۷۴ نامه‌ای را خدمت مقام عالی وزارت ارسال نمودم، در آن اشاره کردم که:
«شایسته است گروهی از دانش بر آن آموزش و پرورش را مأمور فرمایند که در یک کمیسیون ویژه غیرعلنی به نام ” کمیسیون اندیشه و برنامه ریزی” به طور دائم روش‌هایی را جستجو کنند که به کمک آن روش ها به تمام فکر و اندیشه مقامات ارجمند کشور از رهبر ما انقلاب گرفته تا رؤسای سه قوه و سایر ارکان مملکت را از یک سو و فکر و اندیشه مردم را از سوی دیگر نسبت به آموزش و پرورش تقویت نمود.»
حضرتعالی نامه شماره ۶۰۰/۳۲۴۷ را در تاریخ دوم مرداد ماه ۷۴ ارسال فرمودید که درباره کمیسیون ” اندیشه و برنامه ریزی” توضیح بیشتری بدهم. اینک توضیح:
حتماً (جملات پر ارج حضرت امام(ره) را در خاطر مبارک دارید که همواره درباره تعلیم و تربیت و تزکیه نفس و علم و حکمت تاکید می فرمودند، که البته همه جملات ایشان نشأت گرفته از روح اسلام راستین است.(۱)
پاره¬ای از جملات آن رهبر به خدا پیوسته (قدس الله نفسه الزکیه) عبارتست از:
تعلیم و تعلم عبادتی است که خداوند تبارک و تعالی ما را بر آن دعوت فرموده(۲) قلم ها و بیان ها با مغزهای مردم رابط دارند – معلم امانتداری است که انسان امانت اوست – که با سایر امانت ها فرق دارد.(۳)
پیشرفت هر کشوری به عقب ماندگی هر کشوری به دست معلمان است.(۴) فرهنگیان کسانی هستند که می‌توانند ملت‌ها را نجات بدهند و کشور را آباد سازند- معلمان هستند که می توانند مملکت را حفظ کنند(۵) اگر معلمان به وظیفه خود درست عمل کند هم برای خود شرافت بالایی را کسب کردند هم برای کشور و مملکت خود شرافت ایجاد کرده¬اند و البته ممکن نیست با تربیت صحیح مملکتی تحت نظر استعمار رود.(۶) معلمی شغل انبیاست و مسئولیت معلمی هم مسئولیت انبیاست.(۷)

حقیقت این است که همه چیز به آموزش و پرورش و فرهنگ جامعه بر می‌گردد. تمام کشورهای مترقی هم از آموزش و پرورش شروع کردند، برای مثال: وزیر محترم آموزش و پرورش در مصاحبه خود گفته-اند(۸) مسئولان سیاسی و علمی و فرهنگی ژاپن بارهای اظهار داشته¬اند (برخلاف آنچه عده¬ای فکر می‌کنند، ما ابتدا از توسعه آموزشی و علمی شروع کردیم و سپس به دنبال آن به توسعه اقتصادی دست یافتیم.)
از طرفی می دانیم که محققان و گردانندگان اصلی کشورها، درآینده،کسانی هستند که هم اکنون، در مدارس ابتدایی راهنمایی و متوسطه درس می خوانند، پس آنجا که توان داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنید تا آیندگان ایران اسلامی و در سطح بالاتری تربیت کند. آموزش و پرورش زمانی آموزش می‌دهد که روح و قلب اندیشه‌ دانش آموز، آماده پذیرش دریافت و شکل¬پذیری بیشتر است.
داشتن یک آموزش و پرورش نیرومند، داشتن همه چیز و اگر همه چیز داشته باشیم و آموزش و پرورش پویا و مترقی نداشته باشیم، به زودی همه چیز را از دست خواهیم داد، همه کشورهای پیشرفته با داشتن آموزش و پرورش ممتاز گواه صادقی بر این مدعا می باشد.
جنابعالی خوب می‌دانید، که بسیاری از هزینه‌های هنگفت که در سراسر مملکت هزینه می¬شود، همچون هزینه تعقیت، دستگیری، بازداشت و محاکمه¬ی همه قانون شکنان و قاچاقچیان از هر نوعی که باشد، هزینه ساخت و نگهداری از زندان‌ها و زندانیان ، هزینه دریافت مالیات از رفاه طلبان بیدردکه با نیرنگ و تقلب از پرداخت مالیات فرار می‌کنند، هزینه دادگستری‌ها،َ پاسگاه‌های انتظامی قسمتی از هزینه های سازمان تبلیغات اسلامی، ارشاد اسلامی، قسمتی از هزینه های فرهنگی شهرداری ها، قسمتی از هزینه¬های جوانان عزیز که مسئول حفظ نظم کشور می‌باشند، همگی دوباره کاری آموزش و پرورش است.
فراموش نکنیم که تمام کسانی که امروز تحت تعقیب قانونی قرار می‌گیرند و مجازات می شوند و دردسرهای کوچک و بزرگ برای مسئولان دلسوز درست می کنند یا مانع حرکت های سریع ترقی و پیشرفت می شوند همان کسانی هستند که دیروز در مدارس ما به عنوان دانش آموز درس می‌خواندندکه آموزش و پرورش به لحاظ کاستی ها نتوانسته بود، ارزش های متعالی مانند: ایمان به خدا، ایمان به روز بازپسین و عمل صالح،(۹) اندیشیدن ، ایثار و گذشت، راستی و درستی، عدالت و انصاف، مفید بودن قانون، ثمرات اجرای قانون، عشق و علاقه به میهن اسلامی، اثرات مثبت پرداخت به موقع مالیات، اثرات مشارکت‌های اجتماعی، اهمیت کار و کوشش و تلاش، کمک بهداشت عمومی، روش پیشگیری از بیماری‌ها و صدها مسئله دیگر را آموزش دهد.
حال یک وظیفه اساسی این است که توجه همگان را به این مهم جلب کنیم، گروهی از اندیشه وران آموزش و پرورش را باید دعوت کنیم، تا کمیسیون تحت عنوان “کمیسیون اندیشه و برنامه‌ریزی” بازوی توانایی مقام عالی وزارت آموزش و پرورش تشکیل دهند و تنها و تنها به این مهم بپردازند.
کار این کمیسیون دائمی و پیگیر، این است که واقعیت فوق یعنی: مهم تر بودن آموزش و پرورش را به صورت های مختلف مانند: نوشتن مقالات حقیقی کوتاه و بلند، تهیه گزارش، تهیه پوستر، فیلم، ویدیو، اسلاید شعارهای رادیویی، پیام های تلویزیونی، تئاتر، قصه، نمایش، شعر، دکلمه، موسیقی ، نقاشی …جهت پخش به وسیله رسانه های گروهی و چاپ در مجله ها ، روزنامه ها کتاب ها مخصوصاً کتاب های درسی آماده نمایند اعضاء کمیسیون فوق از هنرمندان، نویسندگان سردبیران روزنامه ها …. برای پیشبرد اهداف کمیسیون بهره می‌گیرند و حاصل تلاش های یک کمیسیون برای طبقات مختلف اجتماعی، اعم از روستایی با شهری، عارف و عامی ، زن و مرد کوچک و بزرگ، پیر و جوان ….مطابق شأن و قدرت اندیشه هر یک مطلب شایسته تهیه و ارسال می شود. تا همگان در یک بسیج همگانی “جهاد مقدس علمی” حرکت کند و به آموزش و پرورش پویایی، قدرت، تعالی و قداست بخشند.
اعضاء این کمیسیون به هر طریق ممکن، مانند استفاده از مجلات و کتاب های داخلی و خارجی رابزن های فرهنگی کشورهای بیگانه به خصوص یونسکو و حتی بهره گیری از چشم¬ها و گوش¬های پیدا و ناپیدای نظام مقدس اسلامی در سراسر جهان از آخرین تحولات آموزش و پرورش کشور های مطالعاتی آگاه شوند و مطالعات عظیم فرهنگی منابع اسلامی را به آنها اضافه کنند و این همه اطلاعات را مدرن و طبقه‌بندی نمایند و در نامه هایی در دوره‌های مختلف زمان همچون هفته نامه‌ها، دوهفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه، نیم سال آن نامه و سالنامه و ….. برای مقامات معظم ارسال نمایند.
گاهی لازم است در حضور این بزرگان با ارائه مدارک مورد وثوق،مسئله تبیین کرد و این فعالیت ها به وسیله دانشوران عضو کمیسیون تا آنجا با جدیت ادامه یابد که آموزش و پرورش در جای اصلی خود قرار گیرد
از جمله فعالیت‌های مهمی که لازم است انجام گیرد، این است که روحانیان ارجمند توجیه شوند که در دنیا کاری گرانسنگ تر از آموزش و پرورش وجود ندارد، ایشان را به آن درجه از یقین برسانیم که مردم را ارشاد کنند تا این همه پول و امکانات و فرصت های را که صرف کارهای پر ضرر، بی نتیجه یا کم نتیجه می کنند به مدرسه، معلم و آموزش و پرورش اختصاص دهند. کارهایی مانند: ریختن پول در امامزاده هایی که اصل و نسبشان مجهول است و تنها به زندگی کلاشان رونق می بخشد(۱۰) و سفره¬های پر هزینه و مجهول مانند: سفره حضرت ابوالفضل (ع) و حضرت رقیه (س) و امثال اینها، ساختن مقبره ها، ساختن مساجد و تزئین مساجد در جاهای که اصلاً نیازی نیست، ساختن تکیه و حسینیه ها (که اگر چند روزی هم در سال پر شود به قیمت خالی شدن مساجد تمام می‌شود) که در صدر اسلام و در زمان ائمه علیهم السلام معمول نبوده است، هزینه هیأت‌های مذهبی، پر زرق و برق کردن رسم و رسوماتی مانند: زنجیر ساختن و زدن قمه، علم، کتل، طبل و دهل و ملزومات بدعت گونه و…. که بیشتر جنبه تظاهر و با چشم و هم چشمی و تفاخر و تکاثر و تشریفات و فریب و …. دارد و صدها نوع خرج بیهوده و بی حاصل که مردم از روی سادگی و عدم اطلاع هزینه می‌کنند و به حساب دین خدا می‌گذارند و نه ایمان مردم را به خدا و روز بازپسین می افزایند و نه مردم را به عمل صالح تشویق می کند.
به همین ترتیب صدها نوع هزینه پیدا و پنهان وزارتخانه ها تحت عنوان گردهمایی ها سمینار ها و…. در هتل های درجه اول تشکیل و بودجه سرسام آور آن به ملت تحمیل می‌شود.
اگر این قبیل هزینه‌ها صرف ساختن مدرسه ها، باز کردن محیط های آموزشی، کمک به معلمان جهت پیشبرد اهداف آموزشی و بالا بردن سطح معلومات و کیفیت تدریس، شناسایی و کمک به دانش آموزان خوش استعداد در روستاهای کشور، ساختن هنرستان های فنی و حرفه که از نان شب برای دانش آموزان علاقه مند و مستعد واجب‌تر است، . تجهیز هنرستان‌های و آزمایشگاه‌های مدارس، تامین هزینه زندگی دانش آموزانی که تنها به دلیل عدم بضاعت مدرسه را ترک می¬کنند گردد، مسلماً در اندک زمانی گوی سبقت را از بسیاری از کشورهای ما ترقی خواهیم ربود.
کشور عزیز ما، مانند همه مردم عزیز این سرزمین بسیار پر استعداد است برای مثال ما دارای(۱۱): نفت (جنوب کوههای زاگرس- قم- شمال سبلان)، گاز (مجاور منابع نفتی- خانگیران- قم) زغال ( البرز مرکزی- شمشک-کرمان- تربت جام)، گوگرد (مشهد- سمنان- بروجرد تکاب- لنگه- بندر عباس- قشم -شمال شیراز) آلومینیویم ( بجنورد- آمل- زنجان- یزد)، باریت( شمال اصفهان- بهبهان- آوج- قم)، نمک (جزایر تنگه هرمز- قم- دشتستان- تبریز -سمنان -شمال کرمان)مس (سرچشمه کرمان- انارک نایین) آهن (گل گوهر سیرجان -چغارت بافق) سرب(کوشک بافق- نخلک انارک) سرب ورودی (شاه کوه اصفهان) منگنز(چاواشه نایین – وناچ قم) طلا موته دلیجان- انارک بروجرد) نسوز( دوپلان چهارمحال و بختیاری- معادن استقلال آباده- رباط خان طبس ز-ذوالنوز مرند )فلورین (پی ناوند شمال اصفهان)پنبه کوهی( بیرجند )بنتونیت (مهرجان خوروبیابانک) تالک( جندق انارک) کمیکا (جندق انارک) بوکسیت (معادن استقلال آباده) نیکل (انارک )فیروزه (نیشابور- جنوب ) پیریت (جزیره هرمز) هماتیت یا اخری ( جزیره هرمز) کج (قم- گچسر تهران ) سیلیس (فکستانه اردکان- جام سمنان-شاهرود) ارسنیک (تکاب ارومیه) کرومیت (اسفندقه- شمال بندرعباس- فاریاب بندرعباس) پیزولوزیت (بغم اردستان) دیاتومیت (ممقان تبریز) کائولین (دوران زنجان) تراورتن (آذرشهرر تبریز ) و بالاخره سنگ ساختمان کرتاسه (در تمام ایران) می باشد در واقع به هر نقطه ای از ایران که اشاره کنید گویی به خانه های جدول مندلیف(۱۲) اشاره کرده و تقریبا امکانات یک قاره در کشور ما موجود می باشد
خوشبختانه نیروی انسانی باهوش و پر استعداد در جای‌جای میهن اسلامی وجود دارد، اگر فی المثل مس سرچشمه کرمان را داریم، دانش آموزان باهوش زواره اصفهان را هم داریم، در اردستان، در آران و بیدگل در نایین در شهرضا در شمال و جنوب و غرب و شرق ایران اسلامی رگ های هوشمند به وفور دیده می شود.

شما دیدید در نیمسال اول سال تحصیلی سال ،۱۳۷۴ قهرمانان علمی و ورزشی ایران در همه رشته ها در سطح جهان درخشیدند از این مهم زود نگذرید در هندسه و شیمی مقام اول در فیزیک مقام سوم در کامپیوتر کامپیوتر مقام پنجم و به همین ترتیب در ورزش ها به سایت برتر دست یافتند.
این استعداد ها کجا بودند؟ آیا این پدیده نشان نمی دهد که ما باید در برخورد با آموزش و پرورش و ارکان اصلی آن یعنی معلم و مدرسه تجدید نظر کنیم؟ آیا نباید گروهی (۱۳)این مسائل مهم و اساسی را برای کسانی که قدرت را در دست گرفته اند و امکانات در اختیار آنهاست تبیین نمایند؟
این گروه همان اعضای“کمیسیون اندیشه و برنامه ریزی” می باشد ما به لحاظ کاستی هایی که در آموزش و پرورش داریم نتوانستیم جوانان برومندی را تربیت کنیم که بتوانند رسانه‌های زمین سوار شوند(۱۴) و معادن فوق استخراج نمایند و به صورت کالای مصرفی در آورند تا از یک سو هم به زندگی خود لذت بخش کند و از سوی دیگر با این همه ثروت زندگی مستضعفان ایران و جهان را سر و سامان دهند. این خاک های گرانبها را به ثمن بخش در اختیار بیگانه قرار دادیم و گاهی به این معادله پر ضرر افتخار کردیم(۱۵)،چه فرقی می کند که دشمن خاک میهن عزیز اسلامی ما را تصاحب کند یا ما خاک و سنگ کشور خود را در مقابل دریافت مبلغ ناچیزی در اختیار او قرار دهیم؟
چرا نباید در کنکور دانشگاه ها درس زمین شناسی ضریب در خورتوجهی داشته باشد؟ چرا درس های علمی و فنی بی رونق است؟ چرا دروس آزمایشگاهی مدارس هنوز هم رونق لازم و کافی را ندارد؟ و بلاخره چرا جوانان ما از کار کردن در معادن، مزارع، صحراها، دریاها ،دشت ها پستی یا بلندی لذت نمی برد؟ جواب همه این سؤال ها ده ها سال دیگر به آموزش و پرورش باز می‌گردد. در مدارس و هنرستان هایی که جوانان باید یاد بگیرد تا مواد خام را به مواد قابل مصرف تبدیل کنند؟ و چگونه عشق و علاقه این فعالیت در اندیشه جوانان را به وجود آورده آید.
تان جونگ می گوید:
” در دنیای رقابت آمیز تکنولوژی برتر، شما اگر مثلاً در بازار جهانی فروشنده پنبه خام باشید. اقتصادتان در همان ابتدای رودخانه است. اگر پنبه را به نخ تبدیل کنید. درآمدتان دو برابر می‌شود. وقتی به جای نخ پارچه بفروشید، باز هم به درآمد خود می افزائید اما هنوز هم اقتصادتان در میانه رودخانه است و فقط وقتی به انتهای رودخانه می رسید که پارچه را به صورت لباس آماده به بازار جهانی مصرف برسانید.(۱۶)
ما می‌دانیم که در آسیایی ژاپن کشوری که است که با وارد کردن مواد خام و نیمه خام و تبدیل آنها به محصولات پر ارزش تکنولوژی، کشتی اقتصاد خود را به انتهای رودخانه هدایت می کنند و نه تنها معادن سرشار ای همچون کشور ما را ندارد، که با زلزله و آتشفشان و خشم و تلاطم و طوفان اقیانوس به طور دائم دست به گریبان است.
حالا باور می‌فرمائید که ما نسبت به کشورهایی مانند ژاپن با این که از نظر هوش و استعداد از یک سو از نظر معادن از سوی دیگر خیلی برتریم اما نسبت به پیشرفت های علمی و تکنولوژی بسیار بسیار عقب مانده ایم؟ بلکه ما برای آنکه به کشورهایی مانند کره، اندونزی، مالزی، هند و… برسیم باز باید تلاشهای بسیار زیاد و گسترده‌ای را آغاز نماییم و فرهنگ خود باورهای را در دبستان شروع به آموزش کنیم و این آموزش عمل و اجرای آزمایش و بررسی طبیعی از پدیده‌های طبیعی توام گردد.
ما به هیچ وجه نباید از اینکه در سال‌های آینده چند هزار پزشک اضافه پیدا می کنیم نگران باشیم، زیر از یک سو عده ای از پزشکان با سابقه بازنشسته میشوند از سوی دیگر می‌توانیم بیمارستان های خود را در داخل و خارج از کشور توسعه دهیم.
چرا مجهزترین بیمارستان های دنیا یا حداقل خاورمیانه در ایران اسلامی وجود نداشته باشد؟ چرا سعی نمی کنیم با کمک پزشکان خوش استعداد خبره و کارآمد بیمارستان های تاسیس کنیم تا پذیرای بیماران خارجی باشیم ؟ مگر یکی از راه‌های توسعه فرهنگی و ایدئولوژی و تبلیغاتی این نیست که بیماران خارجی با پای خود به کشور ما بیایند، هم ارز بیاورند هم سلامت و بهبودی و فرهنگ اسلامی را با خود ببرند و به طور رایگان مبلّغ ایران اسلامی باشند؟ چرا در کشورهای بیگانه بیمارستان ایرانیان را بنا نکنیم؟ تا در آنجا جدیدترین نوع تبلیغات اسلامی را عملاً عرضه نماییم؟
مگر بیمارستان‌مسیح اصفهان یا بیمارستان شوروی تهران برای سالیان دراز در این مملکت فعالیت نمی‌کردند و جوانان ما را تبلیغ نمی کردند؟ و فرهنگ خود را اشاعه نمی‌دادند؟ چرا ما کاری نکنیم که از چهار سوی جهان، به طرف کشور ما ثروت سرازیر شود و اخلاق و فرهنگ اسلامی صادر شود؟ چرا بدین طریق سعی نمی کنیم به عنوان برترین کشور اسلامی به جهان معرفی شویم؟
چرا با این استعداد های درخشان و این امکانات وسیع که برشمرده شد، مدارس عالی علوم تربیتی تاسیس نمی کنیم تا دانشجویان اسلامی و غیر اسلامی برای ادامه تحصیل کشور ما را انتخاب نمایند؟ چرا باید بیگانگان در این زمینه ها از کشور ما جلوتر باشند؟
باری “کمیسیون اندیشه و برنامه ریزی” این قبیل اندیشه ها را باید بپروراند، پخته کند طبقه‌بندی نماید، و بلندپایگان را در جریان قرار دهند تا همگان بدانند نزدیک ترین راه برای حل همه معضلات کشور از یک سو راه رسیدن به تعالی ترقی در حوزه اسلامی راستین از سوی دیگر تنها و تنها تقویت آموزش و پرورش است.
اما روش کار:
یکی از معاونان ارجمند وزارت آموزش و پرورش یک گروه پنج نفره برای تشکیل کمیسیون انتخاب می نماید و سپس اقدامات زیر عمل می آید.
الف: طب بخشنامه‌ای از مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها، درخواست می‌کنیم، از بین فرهنگیان هر ناحیه یا منطقه( ۵ تا ۳ نفر از همکاران اندیشمند را در صورت امکان انتخاب و معرفی نمایند که ویژگی های زیر را داشته باشند
۱- غیر از موفق بودن در برنامه های معمولی خود اهل مطالعه و تحقیق و نوآوری باشند.
۲- علاقه مند به نوسازی آموزش و پرورش و دارای افکار بدیع و تازه باشند.
۳- به میزان درخور توجهی انتقاد کننده و انتقاد پذیر باشند.
۴- فرصت کافی برای همکاری با “کمیسیون اندیشه و برنامه ریزی” داشته باشند.
۵- قادر باشند نظرات و افکار خود و نیز نوع آوری ها را یا بنویسند یا ارائه نماید.
ب: برای این افراد، اهداف کمیسیون “اندیشه و برنامه ریزی” ارسال می‌شود و از ایشان درخواست می‌شود نظرات خود را به طور فشرده به دبیرخانه کمیسیون اندیشه و برنامه‌ریزی ارسال دارد
ج: دبیر کمیسیون، با کمک چند نفر بانک اطلاعات را تشکیل می‌دهد و این اندیشه‌ها را بررسی و طبقه بندی می کند و برای کسانی که با فکر و اندیشه خود نشان می‌دهند که می‌توانند عضو مفیدی برای کمیسیون باشند ارتباط برقرار می‌کند.
ج: برای اندیشمندان بند ج کارت عضویت صادر می شود.
هـ: ممکن است در طی چند جلسه متشکل از سی تا چهل نفر عضو گردهمایی یک روز تشکیل اهداف کمیسیون تبیین و اعضاء کاملاً توجیه شوند. در عین حال در همین جلسات آیین نامه های داخلی کمیسیون به تصویب می رسد.
و: مرکز کمیسیون “اندیشه و برنامه ریزی” در تهران در دفتر یکی از معاونین از مقام عالی وزارت تشکیل و طبق آیین‌نامه وظایف خود را دنبال می‌کند. والسلام

عباس دهکردی معلم فیزیک
آموزشکده فنی آموزشکده فنی شهید مهاجر
اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان
۱۱شهریور ۷۴

منابع
۱)هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولًا مِنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَةَ وَإِنْ کَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُبِینٍ
اوست که از میان مردم آمی هم از خودشان پیامبری را برگزید تا آیات ا و را بر خواند و ایشان را پاک گرداند و کتاب و حکومت به ایشان بیاموزد، هرچند پیش از این در گمراهی آشکار بودند.
سوره جمعه آیه ۲
۲)صحیفه نو-ر جلد ۱۱ ص
۳)صحیفه نور -جلد ۱۴ ص ۲۹
۴ و ۵ و ۶ و ۷)صحیفه نور جلد ۶ ص ۲۳۶-۲۳۷
۸)مجله دانشمند شماره ۳۵۱ دی ماه ۷۱
۹) إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَالَّذِینَ هَادُوا وَالنَّصَارَىٰ وَالصَّابِئِینَ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ -بقره آیه ۶۳
۱۰)معلون ملعون من القی کله علی الناس
ملعون است، ملعون است کسی که هزینه زندگی خود را بر دیگران تحمیل کند.
مسلماً کسانی که شرایط کلاشی را فراهم می کنند با او شریکند.
۱۱) نقشه زمین شناسی دکتر محمدعلی جعفریان، استاد دانشگاه و موسس و رئیس ارجمند موزه تاریخ طبیعی اصفهان
۱۲) مندلیف (۱۹۰۷-۱۸۳۴) شیمیدان برجسته روسی واضع قانون تناوبی عناصر(۱۸۶۹)
۱۳) قرآن چه زیبا می گوید که:
وَلْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ ۚ وَأُولَٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ آل عمران ۱۰۵
باید از بین شما جمعی مردم را به خوبی دعوت کنند.امر به معروف و نهی از منکر کنند، ایشان در حقیقت رستگارند.
۱۴) هُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ ذَلُولًا فَامْشُوا فِی مَنَاکِبِهَا وَکُلُوا مِنْ رِزْقِهِ وَإِلَیْهِ النُّشُورُ سوره ملک ایه ۱۵
او خدایی است که زمین را برای شما نرم ورام گردانید.پس بر شانه های آن سوار شوید، سیر کنید و از رزق آن بخورید که به سوی آو بر می گردید.
۱۵) هماتیت (جزیره هرمز) از قرار تنی زیر هزار تومان سالها به هند فروخته شده و هندیان پس از یک تغییر ساده همان هماتیت را به صورت رنگ هماتیت با شماره تجاری با نرخ (۶۰-۵۰) برابر به خود می فروشند!!
۱۶) خبرنامه انجمن فیزیک ایران سال پنجم شماره اول مقاله چشم انداز، ترجمه محمدابراهیم ابوکاظمی

تمام حقوق این سایت برای © 2022 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی