نامه های آقای ذکری

نمونه هایی از نوشته های آقای ذکری را در زیر مطالعه می فرمایید:
(هُوَالَّذی بَعَثَ فِی الاُمّیینَ رسولاً مِنهُم یَتلوا عَلَیهِم آیاتِه و یُزَکّیهِم و یُعَلِّمُهُم الکِتابَ وَالحِکمه..)
«قرآن مجید سوره جمعه آیه ۲ »
حقیقت آموزش و پرورش در یک نگاه
۱-کودک و دانش آموز:
امانت خداوند-عالی ترین مقام موجود زنده و فعال آموزش و پرورش« سازندگان اصلی جامعه آینده» ( نه کوچک و کم اهمیت. نه وجود منفعل و فقط پذیرنده بدون تفکر.)
۲- معلّم:
« ایمان-علاقه-علم»
ایثارگر و راهگشای آموزشی و راهنمای چگونه اندیشدن و یادگرفتن، رهبر زندگی سالم برای همه « کلیددارسعادت حال و آینده یک جامعه» خوش بین و نیک اندیش، بنده حق و حقیقت علاقه مند به آزادی ( نه فقط یاد دهنده اندیشه های دیگران- نه گارد محافظ دانش آموزان و ترساننده آنان و …)
۳-کلاس درس و مدرسه :
مرکز فعالیت های آموزشی و تربیتی معلم و شاگردان محل بیندیش و انتقاد کردن. مدرسه محل زندگی کردن و اصلاح و تکمیل است، « اگر مدرسه را دریابیم جامعه و کشور را دریافته ایم» ( نه فقط محل درس خواندن و تجمع شاگردان و موجودات متحرک بی روح- نه تجارتخانه و دکان و محل بهره کشی مادی از دانش آموزان)
«همکاری خانه و مدرسه از جمله عوامل ضروری و مهم تربیت سودمند است.»
۴-مدیر مدرسه و مسئؤلان بالاتر:
متعهد ترین و متخصصین با تجربه مسائل آموزشی و همکاران کامل معلمان ( نه حاکم و ارباب دیگران و…!)
۵-برنامه و موضوعات کتاب های درسی:
همه وسائل آموزشی و تربیتی باید براساس نیازها و رغبت های دانش آموزان در ارتباط با نیازهای جامعه و پیشرفت آن تهیه و تنظیم گردد. « شاگرد و پیشرفت جامعه محور اصلی باشد» ( نه موضوع محوری- نه وارد کردن نظریات گذشته به زور در ذهن دانش آموزان)
۶-تدریس:
راهنمای یادگیری دانش آموزان بر اساس قواعد روان شناسی و آموزش و پرورش به طوری که دانش آموزان را به تفکر خلاق وادارد. «توان تدریس صحیح یک عطیه الهی است.» ( نه فقط تدریس به صورت قرون وسطائی بدون این که دانش آموزان را به تفکر وادارد-نه تدریس به صورت ضبط صوت متحرک- نه تدریس تؤام با ترس و…)
۷-امتحان و سنجش:
سنجش و پیشبرد توانایی های فکری و عملی دانش آموزان و تعلیم و تربیت معلمان و…( نه فقط امتحان از دانش آموزان- نه فقط یادآوری محفوظات- نه فقط امتحانی که تصحیح آن آسان باشد و مزایای آموزشی کمی داشته باشد.)
۸-هدف های نهایی آموزش و پرورش:
« ایمان و کار مفید ( وَالعَصر انّ الانسان لفی خسر اِلّا الّذینَ آمَنوا وَ عَملُوالصّالحاتِ وَ…) (سوره العصر)
یعنی : پرورش تفکر باز و آزاد عاقلانه و مترقی و اصلاح رفتار و در تنیجه بهتر زیستن و « انسانی سعادتمند و عضو مفید و مؤثر جامعه شدن» ( نه حصار کشیدن دور فکر و درجا زدن و توقف بی مورد و مخالفت با نوآوری علمی و عقلی و…)
فَاِنَّ القَلبَ اِذا اُکرِهَ عَمِیَ
( قلب و فکر اگر مورد اکراه و اجبار قرار بگیرد کور و نفهم می شود) « حکمت ۱۸۴ نهج البلاغه»
**********
خداوند به مردمی کمک می کند که به خودشان کمک کنند.
معلم: « مانند شمع می سوزد و باید بسوزد تا به دیگران نور هدایت دهد.»
مسؤؤلین محترم و معزّز عنایت فرمایید: زبان حال دانش آموزان را برای شما می نویسم.
زبان حال دانش آموز متوسطه:
کلاس اول و دوم و سوم ابتدایی را خواندم، سواد خواندن و نوشتن و حساب کردن را آموختم به کلاس چهارم، پنجم رفتم، معلمان گفتند باز هم درس بخوان، برای اینکه آینده موفق باشی، سعادتمند باشی، دکتر و مهندس بشوی! درآمد خوبی داشته باشی! خانه مجلل و زندگی مرفه و … و علاوه خدمات ارزنده ای به جامعه خود بکنی.
گوش دادم و همه دروس را خواندم و تمام تکالیف را انجام دادم تا این که به مدرسه راهنمایی تحصیلی!!! رسیدم.
آن جا نیز همین گفته ها، با تأکید بیشتر بیان شد! به دبیرستان آمدم در آنجا نیز چنین گفتند: درس بخوان تا در دنیا و آخرت سعادتمند باشی. بنابراین علوم مختلف را خواندم، فیزیک و شیمی و زیست شناسی، جبر و هندسه و مثلثات، ریاضیات قدیم و جدید و مخروطات، تاریخ و جغرافیا و علوم اجتماعی، دیفرانسیل و انتگرال و ادبیات و دین و اخلاق و…همه را خواندم، همه را از حفظ کردم و در کلاس های متعدد و رنگارنگ کنکور خارج از مدرسه و درس های خصوصی شرکت کردم و مبالغ گزافی هم پول اضافی دادم ( با فشارهای مادی که به زندگی خانوادگی خود وارد ساختم) و خود را برای کنکور دانشگاه آماده کردم، حالا که در امتحان دیپلم قبول شده ام و می خواهم در کنکور دانشگاه شرکت نمایم می گویند ظرفیت دانشگاه های دولتی و آزاد همه برای حدود۱۰ تا ۲۰ درصد داوطلبان می باشد!! با بقیه کاری نداریم!!! فقط از هر صد نفر حداکثر ۲۰ نفر را می پذیریم، بقیه چطور؟ بقیه چکار کنند؟!! پس چرا به متوسطه رفتم، چرا این قدر درس خواندم، چه شب هایی تا صبح مسائل مشکل درسی را حل کردم، چقدر مطلب درسی را از حفظ کردم. تا این حد چرا مربیان مرا تشویق به درس خواندن کردند؟
چرا مقام و موفقیت و زندگی دکترها و مهندسان و غیره را که از راه درس به آن رسیده اند برای من گفتند؟ مگر هدف کلی و اصلی آموزش و پرورش این نیست که فرد را برای زندگی آینده آماده سازد و دانش آموز را به صورت عضو مفید و مؤثر و مؤمن و متعهد تربیت کند و تحویل جامعه دهد؟
پس هدف کلی آموزش و پرورش چیست؟
چرا در دوره دبستان و به خصوص در دوره راهنمایی تحصیلی مرا هدایت نکردند و به من نگفتند دانشگاه ظرفیت همه محصلان را ندارد و باید بیشتر آنان مشغول کار شوند؟
چرا مرا راهنمایی نکردند؟
مگر به تفاوت های فردی « موضوع مهم روان شناسی» توجه نداشتند؟
پس دوره راهنمایی تحصیلی برای چیست؟!
آیا لازم نبود ابتدای رفتن به دوره متوسطه امتحانی به صورت کنکور انجام می شد و راهنمایی های ضروری عملی می گردید تا عده کم تری به دبیرستان ها هجوم آوردند؟ و یا با توسعه هنرستان ها بیشتر آنان در این مراکز و یا به طور آزاد مشغول به کار می شدند و داوطلبان کنکور سراسری نسبت به ظرفیت دانشگاه ها دوتا سه برابر بیشتر نمی شد ( آن هم شاگردان کاملاً آماده درسی). حال چه باید کرد؟
کی مقصر است؟ به کجا باید پناه ببرم؟ چه باید بکنم؟ آیا من که دوره حساس و مهم نوجوانی را صرف درس خواندن کرده ام و یا مشغولم ساخته اند می توانم با این محفوظات نانی بدست آورم؟!!!
امید است تا دیر نشده است با تفکر و مشاورت کامل راهنمایی های لازم و برنامه ریزی های کامل برای دانش آموزان انجام شود.
« آمارهایی که در سال های اخیر از شاگردان دبستان ها و راهنمایی ها و دبیرستان ها و اولیاء آنان گرفته شده است اغلب هدف درس خواندن را آرزوی زندگی درخشان آینده نوشته اند « نه فقط سوادآموزی».
******

نامه آقای اسدالله ذکری به استاد دکتر محمودحسابی
محضر مبارک استاد بزرگوار جناب آقای دکتر محمود حسابی
با سلام و کمال احترام به عرض عالی می‌رساند:
« با توجه به هدف های تدریس علوم تجربی و فیزیک در دوره‌های آموزشی قبل از دانشگاه، کهعبارت است از:
” پرورش دید علمی و مهارت‌های عملی و آشنا ساختن دانش‌آموزان به پدیده‌های تجربی و فیزیکی ( به ویژه آن چه با زندگی روزانه آنان سر و کار دارد) و مطالعه‌ی تحقیقات دانشمندان و چگونگی کشف قوانین و آگاهی از زحمات و فعالیت‌های مهم آنان و علاقه‌مند شدن به کارهای تحقیقاتی و امور صنعتی و تکنولوژی امروزی و پی بردن به ارزش و اهمیت فوق‌العاده انرژی و در نتیجه حفظ و استفاده‌ی صحیح از منابع و معادن کشور»
لازم است تدریس علوم تجربی و بخصوص فیزیک با روش علمی یعنی توأم با مشاهده و آزمایش صورت گیرد نه اینکه فقط به صورت تئوری که فعلاً معمول گردیده است و دَرِ آزمایشگاه‌های علوم تجربی و فیزیک به تدریج بسته شده و به حل مسائل و تست‌های متنوع مشغول شده‌ایم و خلاصه علوم تجربی اغلب به علوم گچی و تابلوای می ماند.
ما معمولاً نقشه‌ هائی از سفره‌های رنگین غذا را روی تابلو می‌کشیم ولی در این سفره‌ها غذایی نیست و یا خیلی جزئی است بنابراین از آن استاد بزرگوار، از آن دانشمند ارجمند که فیزیک جدید را در ایران پایه‌گذاری نمودند درخواست می‌نماید که پس از مطالعه‌ی نامه پیوست که به مقامات آموزشی کشور و همچنین به کنفرانس آموزش فیزیک ایران ارسال شده است. راهنمایی‌ها و توصیه‌های لازم را به سازمان‌های آموزشی و دستگاه‌های مربوطه بفرمایید تا انشاءالله تدریس و آموزش فیزیک به صورت فیزیکی توام با مشاهده و آزمایش درآید و پایه‌های صنعت و تکنولوژی یعنی علوم تجربی و فیزیک بر اساس و مبنای صحیح استوار گردد.
با عرض پوزش و تشکر و دعای خیر
اسدالله ذکری دبیر فیزیک دبیرستان صائب ناحیه یک آموزش و پرورش اصفهان

*********

فشرده نامه آقای اسدالله ذکری به شهردار اصفهان، پس از دریافت تقدیر نامه و هدیه شهرداری به معلمان نمونه
“دربین ابداعات بشر دوچیز ازهمه مهم تراست،یکی هنر مملکت داری ودیگری تعلیم وتربیت”
شهردار محترم و بزرگوار اصفهان جناب آقای حمید رضا عظیمیان
باسلام وکمال احترام به عرض عالی می رساند:این بنده اسداله ذکری دبیرفیزیک ناحیه یک آموزش وپرورش اصفهان اخیراً به افتخار دریافت تقدیرنامه ای از طرف آن جناب موفق شد.
با اظهارخوشحالی و تشکر و با توجه به سهم بزرگ شهرداری درتعلیم وتربیت وفرهنگ جامعه همانند کشورهای جهان پیشنهادات زیر را تقدیم می نمایم:
۱- همه ساله به مناسبت بزرگداشت مقام معلم در اردی بهشت ماه، شهرداری محترم علاوه برکارهای معمولی ومسئولیت های جاری فرهنگی، فضاهای مناسب برای احداث مراکز تربیتی وآموزشی، آماده نمایند و یا این مراکز را تکمیل وتوسعه دهند و در ایام بزرگداشت مقام معلم در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند.
۲- همه ساله به مناسبت بزرگداشت مقام معلم علاوه بر وظائف معمولی مربوطه به تربیت بدنی که به عهده شهرداری است، مجتمع های ورزشی مجهز از هر لحاظ ایجاد فرمایند ویا توسعه دهند ودراین روز بزرگ آماده شدن آن ها را به آموزش وپرورش وتربیت بدنی اعلام نمایند زیرا مسائل جوانان یعنی سرمایه های اصلی آینده مملکت ورزش وتندرستی وسلامتی آن ها از اهم موضوعات است.
زنیرو بود مرد را راستی زسستی کژی آیدوکاستی ……. (نیروهای جسمانی وعقلانی)
۳- شهردارمحترم آگاهی دارند که آینده کشور به تعلیم و تربیت جوانان بستگی دارد. لازم است جوانان خود را در بعد جسمی و روحی به بهترین شکل آموزش دهیم. جوانان ما در آینده باید از نظر اجتماعی و اقتصادی آموزش های لازم را دیده باشند. بتوانند در زمان لازم اشتغال پیدا کنند و از نظر اقتصادی تأمین شوند تا در زمان مناسب تشکیل خانواده دهند و زندگی مطلوبی داشته باشند. امید است به مناسبت بزرگداشت مقام معلم شهرداری محترم علاوه بروظایف خویش درصورت امکان دراین بعدمهم اجتماعی واقتصادی جوانان تشریک مساعی فرمایند که نتیجه آن :”شکوفایی کلیه استعدادهای جوانان وجلوگیری از هدر رفتن وضایع شدن وخدای نخواسته انحراف آن ها است.” ولازم است به عرض برساند که آن قدر مسئله جوانان مهم است که فقط گفتن این جمله: “جوانان را دریابید” همه را به تفکر ومسئولیت های بزرگ وادار می نماید.
۴- شهردار محترم: درگذشته واخیراً در سطح بسیار وسیع، به تأسیس وتقویت کتابخانه های شهراهمیت می دهند ودرهرسال شاهد افتتاح ویا توسعه کتابخانه های عمومی می باشیم وعلاوه کتاب های با ارزش وقیمتی از طرف شهرداری با مُهر مخصوص به کتابخانه های شهر وآموزشگاه ها ومراکز علمی داده می شود که البته بسیار خوب وشایسته است اما شهردار محترم کاملاً اطلاع دارند امروز دنیای صنعت وتکنولوژی است به نوشته زیر که اخیراً به اولیاء معزز مملکت و وزارت آموزش وپرورش تقدیم شده است توجه فرمائید:
“………درسطح کشود چندکتابخانه بزرگ وکوچک به اسامی متنوع وجود دارد و ما به داشتن آن ها افتخار می کنیم و باید هم حقاً خوشحال باشیم وهروز نیز کتابخانه دیگری افتتاح می شود و هرنوع کتابی را از قدیم وجدید خارجی وغیره بخواهیم می توانیم به آن دسترسی پیدا کنیم وحتی بانک ها برای تهیه کتاب از خارج کمک می نمایند وسیل کتاب های تئوری به طرف کشور ما سرا زیر است، اما، اما، اما، یک آزمایشگاه علمی علوم تجربی ( فیزیک و شیمی و زیست شناسی وغیره ) ملی یا دولتی، خیریه ای یا تعاونی، اجتماعی یا عمومی و….. وجود ندارد تا اگر فردی یا دانش آموزی بخواهد یک آزمایش ساده علمی را انجام دهد ویا مراحل اختراع وتکمیل یک دستگاه صنعتی را مشاهده نماید به این مراکز هدایت شود وراهنمایی گردد.
(مثلاً یک مدار ساده الکتریکی را مورد بررسی قرار دهد ولامپی را روشن کند و به وسیله رئوستا نور آن را تغییر دهد ویا ضریب سختی فنری را اندازه گیری نماید ودر حدود مهم خود متوجه شود که ازهمین فنر ساده در صنعت وتکنولوژی چه استفاده های مهمی شده است ویا نمونه کوچک جرثقیلی را مورد مشاهده ومداقه قرار دهد ویا مدل نمونه موتوراتومبیل را بررسی کند وقطعات جداگانه آنها را به هم متصل نماید و….) و یا به کمک این مراکز به گردش های علمی مثلاً بازدید کارخانجات برود و با این مشاهدات وتجربیات حس کنجکاوی آنان بیش ازپیش تحریک شود و درنتیجه هوش واستعداد علمی و عملی وخلاقیت آنان به کار افتد ودر ضمن کسب اطلاعات علمی دقیق وجدید به کار وکوشش وعلم وصنعت علاقه مند وتشویق شوند.
توجه فرمایند برای رسیدن به هر هدفی مهارتهای اولیه وطی مقدمات لازم است، اگر فقط کتاب دراختیار دانش آموزان ومردم قرار دهیم آنان بالمآل کتاب خوان خواهند شد وبا تحقیقات ودانش دیگران آشنا می گردند اما بعید است به تحقیق تجربی یعنی پایه های صنعت وتکنیک پزشکی جدید برسند مگراین که همراه با کتابخانه ها آزمایشگاه های بزرگ وعمومی با راهنمایان باتجربه ودلسوز ایراد شود ودر این اماکن علمی وعملی افراد خوش ذوق و با استعداد به روش های متعارف، دعوت وجذب شوند تا این که این بُعد بسیار مهم ذاتی یعنی استعدادهای فنی آنان به کار گرفته شد و ان شاء الله ما هم درآینده مکتشف ومخترع داشته باشیم و به تدریج از وابستگی صنعتی واقتصادی وغیره به طورکامل نجات یابیم (همچنین لازم است آزمایشگاه های مدارس از ابتدائی تادانشگاه به طورکامل تجهیز شود و مورد استفاده قرار گیرد.)
در خاتمه به عرض می رساند مطالبی که نوشته شده است “مانند حکمت درمحضرلقمان ها ودانشمندان گفتن است.” وجنابعالی وهمکاران محترم توجه وعنایت کامل به این مسائل دارند و یا درحال انجام آن ها هستند وحتماً روش های بسیار با ارزش دیگری درابعاد متنوع اجتماعی مورد نظرشان می باشد از هرلحاظ به این قبیل مطالب بصیر وآگاهند-فقط این بنده برای این که درمقابل نامه پر ارزش آن مقام محترم عرض تشکری کرده باشد این نامه را تقدیم داشت تا انشاء الله درآینده به صورت فوق، معلمان نمونه و همه معلمان و همه فرهنگیان یعنی همه دانش آموزان و دانشجویان یعنی فرزندان خودمان و خودتان مورد تفقد وتقدیر وتشویق وتکریم کاملتری قرار گیرند و به طور خلاصه به همه نوجوانان وجوانان یعنی سرمایه های اصلی مملکت توجه بیشتری بشود وآینده خوبتری برای کشورمان طرح ریزی گردد.
من الله التوفیق وعلیه التکلان- باعرض معذرت وتشکروامتنان
اسداله ذکری دبیرفیزیک دبیرستان صائب ناحیه یک آموزش وپرورش اصفهان

بسمه تعالی
معاونت محترم آموزش و پرورش عمومی و دبیر شورای آموزشی استان اصفهان
با کمال ادب واحترام و با عنایت به نامه شماره معاونت محترم موارد زیر را به صورت پیشنهاد به عرض می رساند:
۱- کتاب علوم تجربی سال اول دوره راهنمایی تحصیلی مرحله دوم تعلیمات عمومی که مکمل علوم ابتدایی و مقدمه دروس فیزیک و شیمی و علوم طبیعی متوسطه است ان شاءا… از لحاظ مطالب و تصاویر و غیره به صورت متناسب تنظیم شده است و اگر لازم باشد تغییرات جزیی و جدید در مورد آن ها داده شود هماهنگی کامل را می خواهد ( به صورت ویرایش )
۲- کتاب های آسمانی در هر جا چاپ شود تفاوتی ندارد؛ مهم عمل به آن هاست؛ مَن لا عَمَلَ لَه لا ایمانَ لَهُ اصل کتاب های علوم تجربی از ابتدایی تا دانشگاه انجام آزمایش های علمی است و سپس نتیجه گیری از آن هاست که همان مطالب دروس علوم تجربی می باشد و بنابر این لازم است امکانات این کار فراهم گردد تا این دروس که اساس فناوری امروزی است به خوبی تعلیم داده شود و به تدریج از وابستگی های علمی و صنعتی نجات پیدا کنیم و منابع و معادن قیمتی فراوان کشورمان به صورت خام از دست نرود و همه از کارگر تا مهندس و بالاتر مشغول کار باشند
«امکانات برای کشورهای پیشرفته ازآسمان ها نیامده است خودشان فراهم کرده اند »
به طور خلاصه: آزمایش های علمی و نتیجه گیری از آن ها برای تدریس مطالب علوم تجربی به روش فعال و علمی کاملاً لازم است و دائماً بایستی مورد بازرسی و دقت کامل قرار گیرد زیرا:
« بدون آزمایش و روش علمی، علوم تجربی تدریس نشده است »
ضمناً به عرض می رساند:
«تا روش ارزیابی ها و امتحانات و مسابقات تغییر نکند روش تدریس تغییر نخواهد کرد زیرا معلمان دانش آموزان را برای موفقیت در امتحانات آماده می کنند»
بنابر این اگر فی المثل تمام آزمایش های کتاب های علوم با راهنمایی معلمان به وسیله شاگردان به طور کامل انجام شود، اما امتحان عملی همراه امتحان تئوری همراه نباشد؛ تمام توجه شاگردان و معلم به دروس تئوری و محفوظات خواهد بود؛ بنابر این لازم است امتحانات عملی و آزمایشگاهی انجام گیرد ( همان طور که هنرستان ها امتحانات عملی دارند. )
۳- در گذشته دیده شده است که همراه چاپ یک کتاب درسی، خودآموز و راهنمای آن کتاب به وسیله مؤلفانی، مانند کتاب درسی با تعداد صفحات چند برابر چاپ و به طور آزاد با قیمت گران منتشر شده است؛ اسم آن به ظاهر خودآموز و راهنما می باشد اما در باطن قوه تفکر و ابتکار معلم و شاگرد را می گیرد و ضایع می کند زیرا در آن کتاب خودآموز جواب « سوالات و مسئله ها و فعالیت ها و فکر کنید و غیره را » داده است و می گوید معلمان و شاگردان شما نمی خواهد فکر کنید، نمی خواهد زحمت بکشید و سعی و کوشش نمایید . من تمام جواب سؤالات را داده ام بخوانید و حفظ کنید و فعلاً با توجه به روش امتحانات کنکور سراسری و سایر مسابقات علمی که فقط تکیه بر محفوظات دارد انتشار این چنین کتاب های خودآموز رونق دارد و در نتیجه لطمات جبران ناپذیری برای استعدادهای علمی دانش آموزان و پیشرفت علمی کشور خواهد داشت و خدای نخواسته بعضی معلمان یا شاگردان جواب سؤالات و نتایج آزمایش ها را از روی آن ها حفظ می کنند و برای یکدیگر بیان می کنند و یا در ورقه های امتحانی می نویسند و خوشحال هستند که زحمت آن ها کم شده است و بدین ترتیب آزمایش و آزمایشگاه تعطیل گردیده است و استعدادهای علمی دانش آموزان معطل می مانند و … اما خداوند به مردمی کمک می کند که به خودشان کمک نمایند.
راه حل ( چه باید کرد) یکی از راه های پیشنهادی این است که، قسمت های فکر کنید و یا حل نمائید و فعالیت ها و تمرین ها از کتاب درسی برداشته شود ( و یا این قسمت ها خیلی مختصر و محدود باشد ) و قسمت های برداشته شده فوق، در دو یا چند جزوه کوچک کمک درسی وزارتی همراه با مطالب اصلی و مهم کتاب و موضوعات اضافی متناسب گردآوری شود و به تدریج و با فاصله ی مناسب، در سال تحصیلی به دانش آموزان داده شود تا تکالیف خود را با اندیشه وتفکرات شخصی، انجام دهند و این جزوات و مطالب مربوط به آن در هرسال عوض شود. در این صورت ، برای نوشتن جزوات و یا کتاب راهنما که قوه ی ابتکار وخلاقیت دانش آموزان را می گیرد، فرصت کافی وجود ندارد.
نقل است که از نماینده ی فرهنگیِ یکی از کشورهای پیشرفته سؤال شد در کشور شما برای کتاب درسی، حل المسائل به اسم راهنما و خودآموز می نویسند؟ وآیا جواب سؤالات درسی را نوشته و در اختیار دانش آموزان قرار می دهند؟ … قسم خورد که ما به تفکر دانش آموزان و جوانان یعنی آینده کشور لطمه نمی زنیم و این کار به شدّت ممنوع است و جریمه سختی دارد و اصلاً ملت ما حاضر نیست که مانع شکوفا شدن استعدادهای دانش آموزان گردد … به جای آنکه به آنان نان بدهیم، روش گندم کاشتن را یاد می دهیم ( روش حل مسأله نه حل مسأله!) – اگر قوه تفکر را گرفتیم همه چیز را از دست داده ایم !
به طور خلاصه، «لازم است چاپ کتاب های کمک درسی و تقویتی وزارتی و متغیر باشد. »
واقعاً چه اشکالی دارد که اگرمعلم جواب سؤالی را نمی داند و یا پس از مطالعه و تفکر کامل به نتیجه ای نرسد، آن سؤال را با همکاران خود – در مرکز تحقیقات معلمان ویا درمحل مناسب دیگری – در میان گذارد وتبادل نظر و مورد بررسی کامل قرار دهد؟
می دانیم همواره، راه حل مسائل، تفکر و مواجه شدن با مشکلات بوده است که در نتیجه، به اختراعات و اکتشافات رسیده اند … و مثلاً ماکسول با اندیشیدن واجرای آزمایش، مخابرات امروزی را پیش بینی نموده است. یعنی تحقیق و محقق خلق الساعه نمی باشد و مدارج و مراحل مقدماتی پیشرفت لازم دارد
۴- نشریه ای بسیار پرارزش از طرف وزارت آموزش و پرورش منتشر شده است که در آن روش تدریس فعال که شامل دانش و توانش و نگرش و مراحل آن ها است و مقایسه روش تدریس فعال با روش سنتی یعنی روش محفوظات بدون تفکر و عمل و آزمایش توضیح داده شده است و لازم است کلیه معلمان با این روش آشنایی کامل داشته باشند و برای اجرای آن چاره جویی کامل انجام پذیرد
در خاتمه این بنده با مشخصاتی که اطلاع دارید، به هر صورتی که می فرمایند در خدمت سازمان آموزش و پرورش استان و همکاران عزیز بر طبق دعوتنامه فوق الذکر می باشد.
با تقدیم احترامات فائقه
اسدالله ذکری معلم فیزیک

تمام حقوق این سایت برای © 2020 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی