هنر ارتباط موثر با مخاطبان

هنر برقراری ارتباطات موثر با مخاطبان

برقراری ارتباط موثر، هنری اکتسابی است که هر فرد می‌تواند از آن بهره‌مند شود. کافی است که ما شیوه‌های برقراری این ارتباط و نکات کلیدی آن را بدانیم. استفاده درست از شیوه‌های متفاوت برقراری ارتباط، موجب هم‌افزایی و ایجاد کننده آثار تصاعدی است و نتیجه این هم افزایی نیز ارزش افزایی است. زمانی که در حال برقراری ارتباط با دیگران به تقویت ارتباط هستید. یا این‌که موجب ضعیف‌شدن آن می‌شوید؛ در هر ارتباطی می‌توانید القا کننده این مطلب باشید که مخاطبتان شما را در اولویت ارتباط خود قرار دهد یا این‌که تصمیم‌بگیرد که از ملاقات‌های بعدی،‌ صرف‌نظر کند.

آموختن هنر جذب دیگران کار ساده‌ای نیست. شما مدت زمان کمی و فقط چند ثانیه وقت دارید تا مخاطبتان را درگیر ارتباط کنید، این ثانیه‌ها دریچه شانس شما برای برقراری ارتباط است. اگر بتوانید مخاطب را درگیر کنید، احتمال برقراری ارتباط پیش‌بینی می‌شود در غیر این‌صورت به برقراری ارتباط فکر نکنید. شما فقط چند ثانیه وقت دارید تا مزیت برقراری ارتباط با خود را در ذهن مخاطب ایجاد کنید. بنابراین، اولین گام نشان دادن مزیت شما نسبت به دیگران است. برای نشان دادن مزیت خود، باید توانایی‌ها و تفاوت‌های خود با دیگران را بدانید و بتوانید آن را نشان دهید.

دومین گام، شناخت هدف شما از برقراری ارتباط است همیشه این هدف را مشخص کنید و بی‌هدف، ارتباط برقرار نکنید. اگر بتوانید شناخت از خود را کامل و هدف را تعیین کنید، نیمی از راه را پیموده‌اید.

گام سوم، شناخت مخاطب و تعیین روابط قدرت در ارتباط است. نکته طلایی این است که سعی کنید در هر ارتباطی، در موضع قدرت باشید. اشخاص قدرتمند، ارتباطات را رهبری می‌کنند، آنها با قدرت سخت می‌گویند، برای هر ایده‌ای، توجیه قابل قبولی ارائه می‌دهند، دارای ایده‌های برتر هستند، همیشه در دسترس نیستند، در مقابل دادن امتیاز، امتیاز به دست آمده را ارزیابی می‌کنند، دارای هدف‌های مشخص و سؤال های صریح هستند، حاشیه نمی‌روند، مصمم و با اعتماد به نفس هستند و قادرند مخاطب را تحت تأثیر قرار دهند. زمانی که شما بتوانید، مخاطب را تحت تأثیر قرار دهید، یک ارتباط موثر را رقم زده‌اید و می‌توانید به ملاقات‌های بعدی امیدوار باشید. اطلاعات شماره ۲۶۳۵۵

فریبا برومندان ـ دانشجوی دکترای مدیریت دولتی منابع انسانی

تمام حقوق این سایت برای © 2020 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی