کنفرانس اندیشکده جهان اسلام

کنفرانس بین‌المللی اندیشکده‌های جهان اسلام در یزد برگزار شد
آیت‌الله محقق داماد: ریشه جنایات تکفیری‌ها، برداشت غلط از دین است

یزد ـ خبرنگار اطلاعات: عضو فرهنگستان علوم ایران گفت: ریشه اتفاقات و جنایت‌ها در کج اندیشی‌های دینی و برداشت‌های غلط از ظواهر دین است و جای انکار نیست.

آیت‌الله سید مصطفی محقق داماد در هفتمین کنفرانس بین المللی اندیشکده‌های جهان اسلام (مجمع جهانی اسلام) که در یزد برگزار شد، افزود: جای انکار ندارد که بسیاری از روایات ما چه شیعه و چه سنی را اگر کسی درست نفهمد نتیجه‌ای جز جنایت نخواهد داشت.

او ادامه داد: قرآن دو روش را برای جلوگیری از کج اندیشی دینی و جهالت به نام خدا ارائه کرده که یکی تدبر در آیات و روایات و دیگری استنباط درک احادیث است.

آیت‌الله محقق داماد گفت: اگر گوش دل به جهان اسلام بسپارید، صدای ناله بچه‌هایی را می‌شنوید که سر بریده می‌شوند و صدای ضجه مردانی را می‌شنوید که در آتش و اسید می‌سوزند و متاسفانه این کارها به نام خدا و برای رفتن به بهشت توسط عده‌ای جاهل و نادان انجام می‌شود.وی ادامه داد: وجود دست اجنبی و جنایتکار اسرائیل در این جنایات حتمی بوده و جای تردید ندارد اما باید ریشه‌های کج اندیشی و برداشته‌های غلط آنهایی را بررسی کنیم که بازیچه این کشورها می‌شوند.

آیت‌الله محقق داماد افزود: عده‌ای با کج اندیشی و برداشت‌های غلط از تعالیم اسلامی به خود بمب بسته و خود و دیگران را می‌کشند، اینها به دلیلی برداشت‌های نادرست از آیات قرآنی دچار انحراف شده اند.

وی با اشاره به راه حل و روش قرآن برای جلوگیری از کج اندیشی دینی این افراد گفت: امان از جاهلتی که همراه با تقدس و به نام خدا باشد و به خاطر مقابله با همین موضوع قرآن هم مسلمانان به ویژه علمای دینی را به فهم عقلانی، ژرف نگری و تدبر در قرآن توصیه می‌کند تا به جای توجه به ظاهر قرآن در آن تدبر کنند.

او گفت: در این کتاب الهی از افرادی که از وقت خود به خوبی استفاده نمی‌کنند به عنوان خسارت دیده شده یاد شده و افرادی را که به نام دین، خود و دیگران را شکنجه می‌دهند و می‌کشند به عنوان قوم اخسرین یا خسارت دیده بیشتر یاد می‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: از سوی دیکر قرآن، مربیان این جاهلان بدبخت را طاغوت نامیده یعنی همان علمای دینی که به نام دین عده‌ای را احمق و نادان کرده و دیگران را شستشوی مغزی می‌دهند.

وی گفت: در کنار این مباحث قرآن تاکید کرده نباید هر خبری را پذیرفته و پخش کرد و افرادی که اینگونه عمل می‌کنند مسلمانان بی شعور و کم شعور هستند.‏

‏* اخبار زیر ذره‌بین عقل باشد‏

آیت‌الله محقق داماد تاکید کرد: باید اخبار نزد اهل آن استنباط شده و زیر ذره بین عقل قرار گیرد، نباید هر حدیثی را پذیرفت و پخش کرد.

او درباره خصوصیات شهر یزد گفت: زندگی در شهر یزد الگویی برای کشورهای اسلامی است و اگر این موضوع در صدا و سیما به خوبی بیان شده بود مشکلات امروز را در دنیا نداشتیم.

وی افزود شهریزد؛ شهر دوستی و آرامش و شهر حیات و زندگی است.

*اتحاد تنها راه برون رفت از ظلم

آیت‌الله محمدرضا ناصری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد نیز با اشاره به اهمیت اتحاد بین کشورهای اسلامی گفت: اتحاد تنها راه برون رفت ملت‌های مسلمان از ظلم استکبار است.

او ادامه داد: به نظر می‌رسد چند موضوع باید در بحث‌های این کنفرانس مد نظر قرار گیرد.اولین موضوع نحوه ارتباط و تعامل با کشورهای غیراسلامی و شناخت معنویات آنها و مسائل پشت پرده‌ای است که بعضاً ظاهری فریبنده و باطنی بسیار خیانتکار دارد.

امام جمعه یزد گفت: در واقع اول باید دوست و دشمن واقعی را بشناسیم، کشورهای سلطه‌گر در هیچ زمانی به نفع دولت‌های اسلامی و اسلام در جهت پیشرفت و استقلال آنها گام بر نمی‌دارند.

آیت‌الله ناصری با تاکید براین که استکبار هیچگاه در قضاوت‌ها جانب مسلمانان را نگرفته‌ است، افزود: اگر مشکلات در داخل کشورهای اسلامی بررسی شود، موضوع راحت‌تر رفع خواهد ‌شد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد اظهار داشت: موضوع دوم بحث فرقه‌گرایی، ایجاد اختلاف و برانگیختن احساسات فرقه‌ای و مذهبی است که نتیجه آن درگیری بین مسلمانان و شکستن قدرت اسلام می‌شود.‏

وی تاکید کرد: جلسات این کنفرانس باید به ریشه‌یابی چنین اقدام‌هایی بپردازند و بررسی دقیق کنند که چه کسانی بابت به وجود آمدن چنین رفتارهایی هستند.

امام جمعه یزد گفت: امام خمینی(ره) از ابتدا پایه و اساس انقلاب را در وحدت مسلمانان و اسلام قرار داده و در این راه هم قدم برداشت و به موفقیت دست پیدا کرد.آیت‌الله ناصری مقابله با ظلم و حمایت از مظلوم را سیره امام خمینی(ره) دانست و افزود: ما می‌خواهیم همه مسلمانان و غیر مسلمانان همه در صلح و صفا باشند ولی سازش با ظلم ممکن نیست و کسانی که می‌گویند با ابرقدرت‌ها سازش کنید، این افراد جاهل هستند.

او ادامه داد: همه باید بدانند که هدف دولت‌های بزرگ از ایجاد اسرائیل تنها اشغال فلسطین نیست بلکه آنان به دنبال اشغال تمام کشورهای اسلامی هستند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: علمای جهان اسلام باید یکدل و یکصدا به حمایت از مسلمانان و مقابله با دشمنان اسلام و ظالمان بپردازند.

* شکست لابی صهیونیست در موضوع برجام ‏

مصطفی زهرانی مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه هم در این مراسم گفت: در جریان تصویب برجام، لابی صهیونیست به شدت شکست خورد و از این رو دشمنان ایران درصدد معکوس کردن این مسیر هستند.او افزود: در فضای جدید ایران اسلامی باید دفاع و تهاجم را با هم داشته باشد.

وی با یادآوری این که در موضوع هسته‌ای برای نخستین بار رئیس‌جمهوری آمریکا مقابل نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس ایستاد، گفت: اگر فضای اجرای برجام به خوبی پیش رود، می‌تواند شکاف تاریخی که تلاش داشت ایرانی‌ها را به عنوان شهروند درجه دوم به جهان معرفی کند، از بین ببرد و ۵ کشور قدرتمند دنیا را مجبور به تمکین کند.

زهرانی با یادآوری تلاش رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه‌ای اش برای مطرح کردن ایران به عنوان یک تهدید و اثرگذاری بر آمریکا و دیگر کشورها در موضوع هسته ای، اظهار داشت: به هر حال امروز توانمندی و قدرت هسته‌ای ایران به صورت قانونی مورد پذیرش قرار گرفته است.‏

زهرانی با اشاره به برپایی هفتمین کنفرانس جهانی کشورهای اسلامی گفت: این کنفرانس نوعی دفاع کلامی جمهوری اسلامی ایران در مقابل تحولات امروز خاورمیانه و دنیا است.

وی با اشاره به نقش تاثیرگذار خبرنگاران در این دفاع کلامی گفت: در فضای امروز که ما در مرحله چهارم تئوری ارتباطات یعنی دوران وب قرار داریم، خبرنگاران نقش محوری در انقلاب کلامی دارند و اگر کسی نتواند این مقوله مهم را درک کند توانایی شناخت مسائل روز دنیا را نخواهد داشت.

زهرانی درباره دلیل برگزاری این اجلاس مهم جهانی در شهر یزد افزود: روح اصلی این اجلاس سمبل سازی و الگو سازی است از این رو اگر شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشتی جهان از نظر یونسکو الگوی آسایش، آرامش، اقتصاد بومی و حتی الگوی فرهنگی باشد و می‌تواند مرکز ایده پردازی در این خصوص برای ایران و جهان اسلام باشد.

زهرانی محورهای اصلی و پنل‌های این اجلاس را تفاهم و نقاط مشترک ارزش‌های اسلامی، آموزه‌های فراگیر مقابله با برداشت‌های نادرست از احکام اسلامی، بررسی با خشونت و افراط‌گرایی تعدیل و کاهش فرقه گرایی، حقوق شهروندی و بحران مهاجرت و کرامت انسانی، مبارزه با اسلام هراسی و خواهرخواندگی اعلام کرد.

وی یادآور شد: در این اجلاس دو روزه بیش از ۱۰۰ رئیس اندیشکده و استاد از اندیشکده‌های بیش از ۳۰ کشور اسلامی حضور دارند و در قالب پنل‌های مختلف به مباحث عنوان شده می‌پردازند.

* یزد الگوی صلح و سازش جهان اسلام ‏

حجت‌الاسلام محمد صدوقی دبیر هفتمین کنفرانس مجمع جهانی اسلام نیز با اشاره به زندگی مسالمت‌آمیز اقلیت‌های دینی و همچنین گرایش‌های مذهبی مختلف در یزد گفت: یزد به عنوان الگوی صلح و سازش جهان اسلام معرفی شود لذا یزد از جهات مختلف می‌تواند برای جهان اسلام و دنیا الگو باشد.

وی افزود: یزد دیار عالمان بزرگ و متفکران بزرگی همچون آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری، شهید صدوقی و آیت‌الله خاتمی است که اقدام‌های بسیار بزرگی در زمینه پیشرفت اسلام انجام داده‌اند.حجت‌الاسلام صدوقی اضافه کرد: کنفرانس مجمع جهان اسلام می‌خواهد منادی صلح و گفتگو به جای خشونت باشد.

او یادآور شد: در یزد نه تنها اقلیت‌های مذهبی شیعه و سنی با یکدیگر زندگی می‌کنند که اقلیت‌های دینی همچون زرتشتیان نیز در این شهر سالیان سال با تعامل و سازش با یکدیگر در حال زندگی هستند.

* خواهر خواندگی یزد با شهرهای اسلامی ‏

سیدمحمد میرمحمدی استاندار یزد نیز در این آیین با اشاره به اهمیت توسعه فعالیت‌ها و مناسبت‌های یزد و کشورهای اسلامی، پیشنهاد خواهرخواندگی یزد و شهرهای اسلامی جهان را مطرح کرد.

او اظهار داشت: استان یزد برای گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف با کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی اعلام همکاری می‌کند.

استاندار یزد ادامه داد: توسعه سرمایه‌گذاری، رفع موانع تولید، تقویت مناسبات با کشورهای مختلف، ایجاد اشتغال، مبارزه با فقر و نابرابری، واسپاری فعالیت‌های تصدیگری و غیرحاکمیتی به بخش خصوصی رویکردهای استان یزد و کشور است.

میرمحمدی گفت: امید دارم این اجلاس بتواند در بیداری ملل اسلامی و اتحاد آنها نقش موثری ایفا کرده و توجه ملل اسلامی را به قرار گرفتن در مسیر رشد و تعالی معطوف کند و در غلبه بر جهالت و عوامل استکبار و فریب خوردگان و خودخواهانی که زن و مرد و کوچک و بزرگ را هدف آتش جهالت خود می‌کنند، موفق شود.

مرات بیلهام معاون مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه (تاسام) در این مراسم گفت: امروز دنیای اسلام در حال گذراندن دوران دشواری است و به نوعی در یکی از سخت‌ترین دوران تاریخ اسلام قرار داریم زیرا جنگی در منطقه ما وجود دارد که از خاور دور آغاز می‌شود و تا اقیانوس اطلس ادامه پیدا می‌کند.‏

وی افزود: این منطقه با جنگ و ناآرامی روبرو است و اگراین جنگ‌ها ادامه یابد شاهد از هم پاشیدن منطقه خواهیم بود.‏معاون مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه (تاسام)ادامه داد: در اسلام تفکر صلح جویانه وجود دارد اما در اجرا و عملی کردن سیاست‌ها چنین عملکردی نداریم و باید خود انتقادی کنیم، مردم باید در صلح زندگی کنند و آرامش داشته باشند.‏

سید علی محمد موسوی دبیرکل گروه دی ۸ کشورهای اسلامی نیز با اشاره به این‌که ۵/۳میلیارد نفر در جهان به اینترنت دسترسی دارند که ۲میلیارد نفر آنها در فضای رسانه‌ای موبایل و شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند، گفت: کشورهای اسلامی باید از این فضا استفاده کنند.‏

وی افزود: این فرصت راهبردی برای ارتباط است البته معتقدم اینترنت تنها یک ابزار است بلکه باید بیشترین نفع را برای انسانیت داشته باشیم.‏

به گفته وی شهید صدوقی از علمای بزرگ اسلام در یزد زندگی خود را به مردم و باورهای مقدس وقف کرد.‏موسوی افزود: در اینجا باید یادی هم از مرحوم اربکان به عنوان پایه گذار دی ۸ کنم که این سازمان بین المللی را با حضور کشورهایی از ۳ قاره بر اساس دوستی و وحدت و رشد پایدار بر اساس منابع سرشار و غنی بنیان گذاشت.‏وی افزود: نقشه راه تهیه شده و دکتر روحانی در این خصوص قبول کرده‌اند تا در سال ۲۰۱۶یکی از اجلاس‌های این کنفرانس در ایران برگزار شود.

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان هم گفت: دامن زدن به گرایش‌ها و مسائل فرقه‌ای در شرایط کنونی حرام است و مسلمانان باید گفتمان مذاکره را در پیش بگیرند.‏

وی افزود: اختلاف‌های گرایشی و قومی نباید رخ دهد بلکه باید مسلمانان گفتمان و مذاکره را در پیش گیرند.‏

مولوی عبدالحمید گفت: اسلام، دین جنگ، خشونت و افراطی گری نیست، البته این دین، جهاد دارد و در مقابل تجاوزگران و کسانی که منطق گفتمان و استدلال و عدالت ندارند و به افراطی گری می‌پردازند، جهاد می‌کند.‏

امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: دین اسلام، دین صلح، دوستی، رحمت و آخرین دین پروردگار و دین فطرت‌هاست.‏

وی ادامه داد: امروز افراطیون صهیونیسم که بیش از ۶۰ سال فلسطین را اشغال کردند، حاضر به صلح و سازش نیستند و پای میز مذاکره نمی‌نشینند.‏

او افزود: دین اسلام، مشترکات زیادی بین شیعه و سنی دارد و اختلافات آن اندک است از این روز همه ما باید دین اسلام را تبلیغ کنیم.‏

اطلاعات شماره ۲۶۴۴۶

تمام حقوق این سایت برای © 2020 آئین فرزانگی. محفوظ است.
پشتيباني توسط سايت آئین فرزانگی